Dotaz:
Máme zaměstnance, který už po několikáté přišel do práce pod vlivem alkoholu, což máme ověřeno orientační zkouškou. Několikrát jsme ho upozorňovali na to, že porušuje pracovní kázeň, ale jeho postoj to nemění. Můžeme dát takovému pracovníkovi výpověď?
Odpověď:
Zákoník práce ukládá zaměstnanci povinnost nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, a nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele. Výjimka platí pro zaměstnance, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu, a na zaměstnance, u nichž je požívání těchto nápojů součástí plnění pracovních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno.
Pokud zaměstnanec nastoupí do práce pod vlivem alkoholu, porušuje tím povinnost vyplývající pro něho z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci (§ 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce). Porušení povinnosti zaměstnancem může mít tři stupně závažnosti; méně závažné, závažné a porušení povinností zvlášť hrubým způsobem. Za podmínek stanovených zákoníkem práce lze ze strany zaměstnavatele při takovémto porušení povinností ukončit pracovní poměr.
Pokud je nástup do práce pod vlivem alkoholu posouzen zaměstnavatelem jako méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci, pro dání výpovědi zaměstnavatelem zákoník práce požaduje, aby se jednalo o soustavné porušování. Zaměstnanec musí být v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Požadavek soustavnosti je naplněn, došlo-li nejméně ke třem méně závažným porušením (a upozorněním). Jsou-li podmínky splněny, může dát zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. g) zákoníku práce výpověď.
Pokud shora popsané jednání zaměstnance posoudí zaměstnavatel jako závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci, pak může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci bez dalších podmínek podle § 52 písm. g) zákoníku práce.
Posoudí-li zaměstnavatel jednání zaměstnance jako porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, může výjimečně zaměstnavatel pracovní poměr zrušit okamžitě podle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce. V okamžitém zrušení pracovního poměru musí zaměstnavatel skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným. Uvedený důvod nesmí být dodatečně měněn. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné, jinak se k němu nepřihlíží. I když zaměstnanec poruší povinnost vyplývající z právních předpisů zvlášť hrubým způsobem, může dát zaměstnavatel výpověď podle ust. § 52 písm. g). zákoníku práce.
Výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen předem projednat s odborovou organizací.