Dne 24. ledna 2019 uspořádala Britská obchodní komora v České republice mezinárodní konferenci o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s názvem CEE Environmental Health & Safety. Na tomto setkání napříč obory bylo přítomno asi 50 účastníků, převážně z řad vyššího managementu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Akce se konala v překrásných prostorách hotelu Carlo IV. v centru Prahy a v celodenním programu pokryla témata jako duševní pohoda a rovnováha pracovníků, duševní zdraví a jejich souvislosti s celkovou úrovní bezpečnosti ve firmě, význam hodnot pro budování kultury bezpečnosti, leadership a jeho role při zavádění politik bezpečnosti, výzvy a rizika blízké budoucnosti, digitalizace, školení a tréning zaměstnanců s využitím nových metod a technologií, ale také ISO 45001. Zaujal i partnerský program akce.
Po úvodním slovu organizátorů zahájil konferenci moderátor Tim Eldrige, viceprezident IOSH, největší oborové organizace na světě a zároveň ředitel pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví v HSBC. Jako viceprezident IOSH se stará především o agendu spojenou s tzv. wellbeingem a snižováním psychosociálních rizik práce. Protože se v poslední době ukazuje, že se právě tento faktor výrazně promítá do úrovně bezpečnosti na pracovištích, věnuje mu IOSH velkou pozornost a zasvěcen mu byl také první dopolední blok konference.
Úvodní přednáškou byl příspěvek Rona Symondse z Royal Mail Group nazvaný Positive Male Mind; Supporting Mental Health in Men (Pozitivní mužská mysl – podpora duševního zdraví u mužů). Ron Symonds zde popsal aspekty ohrožující duševní zdraví zaměstnanců doručovací společnosti, v níž 82 % zaměstnanců tvoří muži, a představil program zavedený pro včasné rozpoznání poklesu duševní pohody u zaměstnanců v oboru, který prošel v poslední době zásadními změnami, což vedlo i k výrazné proměně rolí zaměstnanců.
Dr. Claire Douglas, ředitelka péče o zdraví zaměstnanců v SCS Railways ve druhé přednášce konferenčního dne hovořila o tom, jak se z dříve opomíjené oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví: péče o duševní zdraví, stává jedna z ústředních agend. Ústředním motivem jejího antropologicky laděného příspěvku bylo, že odvěkou podmínkou fungování lidských jedinců ve světě je úspěšná adaptace na podmínky a zvládání stresových stavů, které jsou s adaptančím procesem. Proto se dnes zaměstnanec, který při adaptaci na měnící se podmínky v zaměstnání není schopen obnovovat svou duševní rovnováhu – psychologickou, psychosociální i sociální, stává rizikovým faktorem pracoviště – pro sebe i pro ostatní. V zájmu zvýšení úrovně bezpečnosti by tak měly mít společnosti v základu péče o BOZP zavedeny techniky obnovy duševní rovnováhy.
Před první přestávkou si vzal slovo moderátor Tim Eldrige a blok o duševním zdraví uzavřel přednáškou Workplace Mental Health: Prevention Strategies and Mental Health First Aiders (Duševní zdraví – prevence a první pomoc), kde hovořil nejen o tom, jak úspěšnou politiku duševního zdraví vytvořit, ale také o tom, jak ji obhájit před kolegy, kteří zodpovídají za finance a výkon, což je jinými slovy podmínka, aby taková politika dostala v organizaci zelenou a přímo souvisí s otázkou měřitelnosti této poměrně abstraktní oblasti.
Po dopolední přestávce vystoupil nejprve Jiří Michalek ze společnosti ArcelorMittal, aby v příspěvku Journey to Zero – Management of Contractors in the Area of Health and Safety (Cesta k nulové úrazovosti – řízení dodavatelů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví) popsal systém hodnocení dodavatelů z hlediska dodržování standardů bezpečnosti, protože úrazy a nehody na jejich straně jsou nákladné nejen pro ně samotné, ale zpětně se mohou promítnout i do úrovně bezpečnosti a nákladů v kmenové firmě, která je najímá.
Peter Walsh ze společnosti Gensuite, která je předním poskytovatelem řešení pro řízení rizik a další aspekty bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pak v přednášce Using an Integrated Platform and Edge Technology to Improve EHS Performance (Využití integrované platformy a nejnovějších technologií k posílení výsledků v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví) předvedl, jak lze u jednotlivých zaměstnanců sledovat a měřit pozornost k rizikům na pracovišti.
Po obědě jako první vystoupil Jaroslaw Marszalek, EHS Director z divize Skanska Residential. Jeho přednáška nesla název Leadership, Culture, Values (Leadership, kultura a hodnoty). Seznámil v ní se systémem hodnot SKANSKy a mechanismy, jejichž pomocí vede podpora Leadershipu jako klíčové vlastnosti, kterou si musí osvojit každý zaměstnanec k celkovému posílení kultury bezpečnosti tím, že se jednotliví zaměstnanci povzbuzují v jejím budování.
Liam Boyle z Mount Anvil, což je významný britský developer, přiblížil, jak jeho společnost sleduje pomocí aplikace s prvky augmented reality pozornost zaměstnanců k rizikům na pracovišti a vyhodnocuje jejich schopnost všímat si rizik, rozpoznávat je, nebo naopak detekuje jejich přehlížení.
Jan Novák ze Siemens nabídnul malou ochutnávku péče o bezpečnost pracovníků v přicházejícím digitálním světě, když s kolegou předvedli tréning pomocí aplikace v prostředí virtuální reality. Zmínil však, že zaměstnanci přijímají tento způsob školení asi v 50 %, naopak 30 % jej zcela odmítá. Přednáška byla doplněna popisem vývoje přístupu k bezpečnosti v ČR za posledních 30 let s jeho významnými milníky, za něž následovány Sametovou revoluce označil založení TPCA, vstup země do EU, začátek harmonizace s unijní legislativou a nový zákoník práce.
Matthew Rae, Safety and Wellbeing Director ve společnosti Vodafone téma ještě rozvinul, když promluvil o tom, odkud se bere inovace, co znamená inovace v přístupu k bezpečnosti a ochraně zdraví a o možnostech, které v tomto směru skýtají nové technologie. Hovořil o různých přístupech k inovování a ty pak zpětně vztáhnul k politice upevňování psychické rovnováhy zaměstnanců a kultury bezpečnosti ve Vodafonu a konkrétněji při zaměření na tréning k bezpečnému řízení motorových vozidel, protože to je největší zdroj smrtelných úrazů v této firmě.
V závěrečné přednášce se Kate Field pokusila nalézt odpověď na otázku, zda ISO 45001podporuje růst kultury bezpečnosti. Vyjmenovala 10 prvků, které jsou pro růst kultury nezbytné a postupně se je snažila identifikovat v nové ISO 45001, aby uzavřela, že ten kdo normu studuje, skutečně může vidět, že byla vystavena tak, aby organizace, které ji přijmou, skrze větší zapojení zaměstnanců, recipročnější přístup a posílení sdílení a důvěry celkově upevňovali své zaměření na oblast bezpečnosti a skrze něj byli schopni z tohoto přístupu k bezpečnosti tvořit novou obchodní hodnotu organizace.
Tato skvělá konference s postupně gradujícím programem trvala téměř do 17:00 hodin, avšak většina posluchačů v sále setrvala až do konce a mnoho z nich i na následnou číši vína. ČR nezažívá konference pro vyšší management v oblasti bezpečnosti každý den. Proto je dobře, že tato ojedinělá akce přinesla kromě aktuálních témat také vysokou odbornou úroveň, čímž ještě více podpořila výměnu zkušeností mezi jednotlivými účastníky i speakery.
Portály ENVIprofi.cz a BOZPprofi.cz děkují, že se mohly stát mediálními partnery a jejich zástupci se směli akce zúčastnit.
Další informace o konferenci na stránkách BCC naleznete ZDE