Dotaz:
Dotaz k článku - Zaměstnavatelem nařízené testování, karanténa a mzda. píšete, že " Podle § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce je každý zaměstnanec povinen podrobit se pracovnělékařským prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním". Ale je tam ještě dovětek "dle zvláštních předpisů" A tyto předpisy odkazují na § 37 zákona 258/2000 Sb., který řeší kategorizaci prací. Jak tedy souvisí odmítnutí zaměstnance se testovat s §106 odst. 4 písm. b zákoníku práce, když se nejedná o zařazení do kategorie ani o prohlídku nutnou k výkonu práce z důvodu změny druhu práce.
Odpověď:
Původní dotaz na https://www.bozpprofi.cz/a2z8n
Ano máte pravdu, nemyslela jsem v § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce ani na periodickou pracovnělékařskou prohlídku ani na očkování, ke kterému patří poznámka pod čarou a odkaz na § 37 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Já jsem myslela na slovo „vyšetření“, protože zaměstnavatel může zaměstnance vyslat v podstatě na jakékoliv vyšetření, pokud to bude souviset s prací (viz v praxi známá vyšetření na alkohol nebo na návykové látky).
Jsem přesvědčena, že zaměstnavatel se „ ráno neprobudil“ a neřekl „všichni zaměstnanci půjdou na PCR stěry. To určitě s někým konzultoval, buď se svým lékařem pracovnělékařské péče nebo dokonce s hygienou. Žádný zaměstnavatel takové rozhodnutí neudělá z vlastního rozmaru, vždyť to jsou velké náklady. Z vašeho dotazu vyplývá, že se jedná o zaměstnance polikliniky, tak se asi nemusíme přesvědčovat, že je tam zvýšené riziko a že asi zaměstnavatel tak rozhodl na základě konzultace s někým. Proto jsem v odpovědi doporučovala, aby zaměstnanci vznesli dotaz na zaměstnavatele. Tyto otázky a problémy vznikají z důvodu, že zaměstnavatel se zaměstnanci nekomunikuje a řádně jim nevysvětlí důvod svého opatření. Zákoník práce se dokonce na dvou místech ukládá povinnost zaměstnavateli projednávat a konzultovat všechny otázky BOZP se zaměstnanci.
Nakonec bych osobně tyto prohlídky na Covid-19 dokázala podřadit – zdůrazňuji, že je to můj názor - pod mimořádné prohlídky podle § 12 vyhlášky č. 79/2013 Sb. Tam se totiž mimo jiné říká, že mimořádná prohlídka se provádí, pokud to v daném období vyžaduje zdravotní náročnost konkrétních pracovních podmínek, nebo došlo ke zhoršení pracovních podmínek ve smyslu zvýšení míry rizika u rizikového faktoru, k němuž již byla posuzována zdravotní způsobilost zaměstnance, a pod toto bych opatření vašeho zaměstnavatele dokázala podřadit. Samozřejmě namítnete mi, že se nejedná o klasickou prohlídku u lékaře pracovnělékařské péče, ale jde o jednotlivé vyšetření. Nicméně lékař pracovnělékařské péče by musel nakonec taky jednat, tzn. doporučit zaměstnavateli příslušná opatření (zejména, když by se zjistila, že někteří zaměstnanci mají pozitivní testy). Zákoník práce, zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách ani vyhláška č. 79/2013 Sb. samozřejmě nepředpokládali takovou situaci s epidemií, proto o vyšetřeních v souvislosti s epidemií nehovoří.
Závěrem doporučuji dotázat se zaměstnavatele, na základě čeho zaměstnancům nařídil vyšetření a pak bude jasno, jestli to nařídila hygiena nebo lékař pracovnělékařské péče. Možná, že nějaké doporučení v tomto směru vydalo zdravotnickým zařízením i samo ministerstvo, to já nevím, je třeba proto to konzultovat se zaměstnavatelem.