Ústředním tématem Mezinárodního dne proti násilí na ženách, který připadá na 25. listopadu, je naléhavá výzva k akci. Význam tohoto každoročně připomínaného data, pokud jde o mobilizaci celosvětového úsilí o odstranění genderově podmíněného násilí, se v důsledku znepokojivého dopadu pandemie výrazně zvýšil.
Podle údajů shromážděných před rozšířením onemocnění COVID-19 zažila fyzické a/nebo sexuální násilí v Evropě každá třetí žena. Mezitím jsme se stali svědky celosvětového vzestupu domácího násilí v souvislosti s probíhající zdravotní krizí. Teprve nedávno byla tato forma násilí uznána za problém, který je třeba řešit, a pomoci tak předcházet násilí a obtěžování na pracovišti. Pandemie může navíc zhoršit další formy násilí na ženách, například násilí na zdravotnických pracovnicích, migrujících pracovnicích nebo pracovnicích v cizí domácnosti.
Agentura EU-OSHA se připojuje k výzvě ke globální akci zaměřené na zlepšení informovanosti a sdílení poznatků na podporu vypracování praktických opatření v oblasti boje proti genderově podmíněnému násilí.
Nedávno zveřejněný článek na OSHwiki objasňuje vztah mezi domácím násilím a pracovištěm .
Přečtěte si návrh rozhodnutí Rady, kterým se členské státy zmocňují, aby ratifikovaly Úmluvu Mezinárodní organizace práce o násilí a obtěžování (č. 190) .
Ke zlepšení informovanosti o nutnosti prosazování hlediska rovnosti žen a mužů na pracovišti může přispět rovněž infografika agentury o sexuálním obtěžování na pracovišti a oddíl našich internetových stránek věnovaný ženám a bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
Tiskové materiály EU-OSHA