18.2.3.2.3
Implementace a provoz – ČL. 4.4 (Vyhrazená tlaková zařízení)
Doc. Ing. Alois Fiala, CSc., Ing. Monika Becková a kolektiv autorů
Další část tohoto odstavce se bude věnovat problematice vyhrazených technických zařízení se zaměřením na vyhrazená tlaková zařízení.
NahoruDefinice
Definici "vyhrazená technická zařízení“ můžeme najít v zákoně č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhrazenými technickými zařízeními jsou dle tohoto zákona zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku, která podléhají dozoru podle tohoto zákona. Jsou to technická zařízení tlaková, zdvihací, elektrická a plynová. Podle stupně nebezpečnosti se vyhrazená technická zařízení zařazují do tříd, popřípadě skupin, a stanoví se způsob prověřování odborné způsobilosti organizací, podnikajících fyzických osob a fyzických osob k činnostem na těchto zařízeních.
NahoruVyhlášky
Vyhrazená technická zařízení jsou dána následujícími vyhláškami:
-
Vyhrazená tlaková zařízení – definuje je vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.
-
Vyhrazená zdvihací zařízení – definuje je vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 19/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená zdvihací zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.
-
Vyhrazená elektrická zařízení – definuje je vyhláška č. 73/2010 Sb., o stanovení vyhrazených elektrických technických zařízení, jejich zařazení do tříd a skupin a o bližších podmínkách jejich bezpečnosti (vyhláška o vyhrazených elektrických technických zařízeních).
-
Vyhrazená plynová zařízení – definuje je vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 21/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená plynová zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.
Státní odborný dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení vykonává organizace státního odborného dozoru (Technická inspekce České republiky, dále jen TIČR) zřízená výhradně k tomuto účelu Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Technická inspekce České republiky je podřízena Státnímu úřadu inspekce práce. Ministr práce a sociálních věcí jmenuje a odvolává ředitele TIČR.
TIČR provádí státní odborný dozor nad bezpečností vyhrazených tlakových, zdvihacích, elektrických a plynových zařízení tím, že:
-
vydává odborná a závazná stanoviska o tom, zda jsou při projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravách, údržbě a revizích vyhrazených technických zařízení splněny požadavky bezpečnosti technických zařízení,
-
provádí prohlídky a řídí a vyhodnocuje zkoušky vyhrazených technických zařízení,
-
prověřuje odbornou způsobilost organizací a podnikajících fyzických osob,
-
prověřuje odbornou způsobilost fyzických osob ke zkouškám, revizím, opravám nebo obsluze vyhrazených technických zařízení a vydává o tom osvědčení,
-
osvědčuje, zda technická zařízení a materiály splňují požadavky bezpečnosti technických zařízení, zejména u prototypů a vyhrazených technických zařízení z dovozu.
Dle zákona č. 174/1968 Sb., v platném znění, jsou organizace a podnikající fyzické osoby povinny zajistit při uvádění do provozu a při provozování vyhrazených technických zařízení bezpečnostní opatření a provedení prohlídek, revizí a zkoušek ve stanovených případech.
Organizace a podnikající fyzické osoby mohou montovat, opravovat, provádět revize a zkoušky vyhrazených technických zařízení, plnit nádoby plyny a vyrábět vyhrazená tlaková zařízení, nevztahuje-li se na ně platné nařízení vlády vydané k zákonu č. 22/1997 Sb. (o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů), jen pokud jsou odborně způsobilé a jsou držiteli oprávnění v souladu se zákonem č. 174/1968 Sb.
Organizace a podnikající fyzické osoby zajistí, aby ve stanovených případech zkoušky, revize, opravy, montáž nebo obsluhu vyhrazených technických zařízení vykonávaly jen fyzické osoby, které jsou odborně způsobilé a ve stanovených případech jsou též držiteli osvědčení.
Předpoklady odborné způsobilosti organizací a podnikajících fyzických osob jsou potřebné technické vybavení a odborná způsobilost jejich pracovníků.
K předpokladům odborné způsobilosti fyzických osob patří:
-
dosažení věku 18 let,
-
zdravotní způsobilost,
-
předepsaná kvalifikace,
-
doba praxe v oboru,
osvědčení, provádějí-li revize a zkoušky vyhrazených technických zařízení, opravy, montáž vyhrazených plynových zařízení 1. třídy nebo obsluhu vyhrazených tlakových zařízení – kotlů.
Osvědčení je tedy doklad vydávaný fyzickým osobám a prokazuje jejich odbornou způsobilost k provádění revizí a zkoušek vyhrazených technických zařízení. Vydává jej organizace státního odborného dozoru, tedy TIČR, na základě žádosti a po úspěšném vykonání zkoušky žadatelem, má platnost pět let ode dne vydání. Odborná způsobilost a certifikace personálu v oblasti BOZP této příručky.
Nyní po obecné části týkající se vyhrazených technických zařízení se věnujme tématu vyhrazených tlakových zařízení.
Definice tlakového zařízení:
Tlaková zařízení jsou konstrukční celky tvořící vymezené prostory s pevnými, nepohyblivými stěnami, na které působí plynné nebo kapalné látky vnitřním přetlakem. Tlakové zařízení musí být konstruované, vyrobené a zkoušené na největší přípustný přetlak, největší, popř. nejnižší přípustnou teplotu a zabezpečené proti jejich překročení, dále musí být tak provozované a udržované, aby byla zajištěna bezpečnost obsluhy a okolí.
NahoruStanovení bezpečnosti práce
Pokud se týká legislativy, pak je zajištění bezpečnosti práce stanoveno v následujících předpisech:
-
vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti,
-
vyhláška č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení,
-
nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí,
-
nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí,
-
vyhláška č. 91/1993 Sb., k zajištění bezpečnosti práce v nízkotlakých kotelnách.
Než přejdeme k samotným požadavkům vyhlášky ČUBP č. 18/1979 Sb., řekněme si nejprve něco o výše uvedených právních požadavcích.
Ve vyhlášce č. 48/1982 Sb. je sedmá část věnována požadavkům na provoz tlakových zařízení. Kotle a kotelny jsou popsány v § 168–§ 171, tlakové nádoby stabilní jsou uvedeny v § 173, tlakové nádoby k dopravě plynů v § 174.
V nařízení vlády č. 378/2001 Sb. je v § 2
-
písmene d) uvedeno, že obsluhou se rozumí zaměstnanec, který zařízení používá a je k této činnosti oprávněn,
-
písmene f) definováno, že provozní dokumentací se rozumí soubor dokumentů obsahujících průvodní dokumentaci, záznam o poslední nebo mimořádné revizi nebo kontrole, stanoví-li tak zvláštní právní předpis (např. vyhláška č. 18/1979 Sb., norma ČSN 690012 – Tlakové nádoby stabilní. Provozní požadavky atd.),
-
písmene h) uvedeno, že normovou hodnotou je konkrétní technický požadavek obsažený v příslušné české technické normě (např. termíny revizí, kontrol a zkoušek jsou uvedeny v ČSN 690012).
Dále je v § 3 odst. 1 písmene a) NV č. 378/2001 Sb. uvedeno: "minimálními požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení v závislosti na příslušném riziku vytvářeném daným zařízením jsou používání zařízení k účelům a za podmínek, pro které je určeno, v souladu s provozní dokumentací; zaměstnavatel může stanovit další požadavky na bezpečnost místním provozním bezpečnostním předpisem, a to minimálně v rozsahu daném normovou hodnotou“. Podmínky zpracování místního provozního předpisu jsou uvedeny pro tlakové nádoby stabilní v normě ČSN 69 0012, pro provoz kotlů jsou dány normou ČSN 07 0710 a pro láhve k dopravě plynů v ČSN 07 8304.
Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. se věnuje v příloze, a to článku 2.1, průmyslovému vedení a dále v článku 12 nízkotlakým kotelnám.
Ve vyhlášce č. 91/1993 Sb. se určují požadavky na provoz nízkotlakých kotelen. Není zde popisován provoz vyhrazených tlakových zařízení, ale úzce s ním souvisí (např. tlakové expanzní nádrže, pojistná zařízení, částečně i vlastní provoz kotlů). Tento předpis se vztahuje na organizace a podnikající fyzické osoby a na jejich pracovníky při projektování, zřizování, umístění a provozu nízkotlakých kotelen se jmenovitým výkonem alespoň jednoho kotle 50 kW a větším a kotelen se součtem jmenovitých tepelných výkonů kotlů větším než 100 kW.
Nyní už přejděme k samotným vyhrazeným tlakovým zařízením. Dle vyhlášky č. 18/1979 Sb. jsou vyhrazenými tlakovými zařízeními:
-
Parní a kapalinové kotle (dále jen "kotle“), jejichž konstrukční přetlak přesahuje 0,07 MPa a teplota pracovní látky převyšuje bod varu při tomto přetlaku.
Kotle se dělí do 4 tříd:
-
1. třída – parní kotle se jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 115 t/h,
-
2. třída – parní kotle se jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 50 t/h do 115 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelným výkonem nad 35 MW,
-
3. třída – parní kotle se jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 8 t/h do 50 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelným výkonem nad 5,8 MW do 35 MW (včetně),
-
4. třída – parní kotle se jmenovitým množstvím vyráběné páry do 8 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelným výkonem do 5,8 MW (včetně) a všechny ostatní kotle kapalinové.
-
Tlakové nádoby stabilní (dále jen "tlakové nádoby“), jejichž nejvyšší pracovní přetlak přesahuje 0,07 MPa a které obsahují plyny, páry nebo žíravé, jedovaté a výbušné kapaliny o jakékoliv teplotě nebo jakékoliv kapaliny o teplotě převyšující jejich bod varu při přetlaku 0,07 MPa.
Tlakové nádoby se člení do skupin podle nejvyššího pracovního přetlaku (p) v MPa a součinu nejvyššího pracovního přetlaku a objemu (v) v litrech (dále jen "bezpečnostní součin“) takto:
-
skupinu A tvoří tlakové nádoby s nejvyšším pracovním přetlakem přesahujícím 0,2 MPa, jejichž bezpečnostní součin má hodnotu vyšší než 103,
-
skupinu B tvoří ostatní tlakové nádoby.
Má-li zařízení několik tlakových prostorů, posuzuje se bezpečnostní součin každého prostoru zvlášť a zařízení se zařazuje do skupiny, která odpovídá nejvyššímu bezpečnostnímu součinu.
Objem v litrech je celkový prostor určený pro pracovní látku (popřípadě látky), jež je v zařízení pod přetlakem. Část tlakového prostoru, kterou zaujímají vestavby, vyzdívky, výplně a podobně, se při výpočtu objemu neodpočítává.
-
Kovové tlakové nádoby k dopravě plynů (dále jen "nádoby na plyny“), jejichž kritická teplota je nižší než + 50 oC, nebo plynů, u nichž je při teplotě + 50 oC absolutní tlak (tenze) par vyšší než 0,3 MPa.
Vyhrazenými tlakovými zařízeními podle výše uvedené vyhlášky nejsou:
-
kotle pracující s radioaktivními látkami nebo kotle umístěné v prostředí s neutronovým tokem,
-
kotle o objemu do 10 litrů (včetně), u nichž bezpečnostní součin z konstrukčního přetlaku v MPa a objemu v litrech nepřesahuje 10,
-
tlakové nádoby pracující s radioaktivními látkami nebo tlakové nádoby umístěné v prostředí s neutronovým tokem,
-
tlakové nádoby do 10 litrů (včetně), u nichž bezpečnostní součin nepřevyšuje 10,
-
tlakové nádoby z trubek i nekruhových průřezů o nejvyšším vnitřním rozměru do 100 mm (včetně) bez sběračů, popřípadě se sběrači, pokud sběrač z trubky i nekruhového průřezu nemá vnitřní rozměr větší než 150 mm (včetně),
-
topná tělesa pro parní a vodní (kapalinové) vytápění,
-
potrubí, jeho rozšířené části a tlakové nádoby do něho vestavěné (určené například k uvolňování tlaku nebo jako zásobníky), jejichž vnitřní průměr (D) nepřesahuje trojnásobek vnitřního průměru (d) nejvyšší připojené trubky,
-
tlakové části strojů a technických zařízení, které nejsou samostatnými tlakovými nádobami (například válce pístových strojů, skříně parních turbín, větrníky pístových kapalinových čerpadel, chladiče kompresorů, tlaková pouzdra zapouzdřených rozvoden),
-
ohřívače vzduchu, prašníky, čističe plynu vysokých pecí,
-
nafukovací nekovová zařízení, u nichž vnitřní přetlak stlačeného plynu zajišťuje jejich tvar a tuhost (například pneumatiky, pneumatické nosníky, plováky),
-
nádoby na plyny o tlakovém objemu do 0,22 litru (včetně),
-
nevratné tlakové nádoby pro aerosoly a podobné použití,
-
přepravitelná tlaková zařízení, pokud se na ně vztahuje zvláštní právní předpis, a to nařízení vlády č. 208/2011, o technických požadavcích na přepravitelná tlaková zařízení.
Vyrábět, montovat, opravovat, rekonstruovat zařízení a provádět revize a zkoušky kotlů a tlakových nádob dodavatelským způsobem a periodické zkoušky nádob na plyny smějí organizace pouze na základě oprávnění.
Oprávnění vydává inspektorát bezpečnosti práce (dále jen "orgán dozoru“), v jehož obvodu má organizace sídlo, popřípadě trvalý pobyt, a to na základě písemné žádosti organizace. Organizace v žádosti uvede:
-
svůj přesný název a adresu,
-
název a adresu závodu (provozovny), pro nějž oprávnění žádá, pokud není v sídle organizace,
-
druh a rozsah žádaného oprávnění,
-
zajištění výkonu činnosti, k níž oprávnění požaduje, po stránce technického vybavení a odborné kvalifikace pracovníků.
Zjistí-li orgán dozoru nedodržování podmínek nebo porušování předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení při činnosti podle oprávnění, omezí rozsah oprávnění nebo je organizaci odejme.
NahoruPožadavky na kotle
Při uvádění kotlů do provozu je nutno dodržovat následující zásady:
-
před uzavřením tlakového celku kotle nebo spalinových cest musí být zřejmé, že v nich nezůstaly osoby nebo předměty po předchozí činnosti,
-
před zapálením ohně musí být u kotlů na plynná a kapalná paliva provětráno topeniště; k tomu je určena spouštěcí automatika, obsluha kontroluje její funkčnost,
-
napojení vytopeného kotle na parní nebo horkovodní rozvody je nutno provádět pozvolna, aby nedocházelo k nadměrným tepelným rázům.
Povinností provozovatele je dbát o bezpečnost provozovaných tlakových zařízení. Jedním z negativních vlivů, které mohou ohrozit bezpečnost, je koroze. Koroze působí úbytek materiálu tlakových nádob, zeslabuje stěny a může vést až ke ztrátě těsnosti, případně k destrukci nádoby. Ověřování stavu zařízení je důležitým prvkem preventivní údržby.
Pokud nejsou povrchy zakryty izolací nebo jinými překážkami, je ověřování stavu stěn záležitostí především obsluhy zařízení. V případě nedostatků je nutno stav zaznamenat do provozní dokumentace a provést nápravné opatření, např. natřít protikorozním nátěrem.
Pro posouzení stavu vnitřních nebo zakrytých povrchů nádob využívá provozovatel revizních techniků, kteří provádějí vnitřní revize stěn nádob a o korozi informují provozovatele v revizní zprávě. V rámci preventivní údržby je nutno v plánovaných intervalech sejmout z povrchu nádob izolaci a ověřit, zda, případně jak je zkorodován skrytý povrch.
Provoz kotle je podmíněn vypracováním místního provozního řádu (článek 6 normy ČSN 07 0710 – Provoz, obsluha a údržba parních a horkovodních kotlů). Jeho podrobný obsah s popisem jednotlivých úkonů je uveden v článku 7 až 89 normy ČSN 07 0710. Provozní řád musí rovněž řešit i tematiku vstupu osob do kotelny. Obecně platí, že do kotelny mohou vstupovat pouze osoby, jež mají kvalifikaci topičů, a dále osoba odpovědná za provoz kotelny. I pomocníci topiče musejí být se zařízením seznámeni tak, aby v případě hrozícího nebezpečí věděli, jaká je třeba provést opatření. O jejich poučení musí být sepsán zápis (viz článek 155 normy ČSN 07 0710). Jiné osoby smějí vstupovat do kotelny jen s doprovodem topiče. Pokud cizím osobám provozovatel z vlastního rozhodnutí umožní vstup do kotelny, nese pak odpovědnost za případné následky.
Po opravě nebo rekonstrukci kotle nebo tlakové nádoby je oprávněná organizace povinna provést stavební a tlakovou zkoušku předepsaným přetlakem. Hodnota přetlaku je uvedena v průvodní dokumentaci zařízení. O zkoušce vyhotoví oprávněná organizace protokol, který se stává nedílnou součástí průvodní dokumentace zařízení spolu s technickou dokumentací opravy nebo rekonstrukce.
Oprávněná organizace (= držitel oprávnění vydaného orgánem státního odborného dozoru) je povinna oznámit písemně 15 dnů předem orgánu dozoru, v jehož obvodu působnosti se zařízení nachází, datum provádění zkoušek kotlů s konstrukčním přetlakem přesahujícím 1,6 MPa a tlakových nádob skupiny A s nejvyšším pracovním přetlakem přesahujícím 2,5 MPa.
Revize a zkoušky provozovaných kotlů a tlakových nádob smí provádět pouze revizní technik. Způsob, termíny a případy provedení revizí a zkoušek těsnosti stanoví technické normy.
Kromě výchozí revize musí provozovatel zajistit:
-
provozní revize dle normy ČSN 07 0710 nejpozději po třech měsících provozu,
-
vnitřní revize, podle provozních podmínek, určí revizní technik,
-
zkoušky těsnosti zpravidla po vnitřní revizi a podle potřeby po opravách,
-
tlakové zkoušky.
Tlakovou zkoušku provádí revizní technik zpravidla vodou, příp. olejem nebo jinou nežíravou, nejedovatou a nevýbušnou kapalinou. Výsledek zkoušky se zapíše do revizního záznamu. Hodnota zkušebního přetlaku je uvedena v průvodní dokumentaci zařízení.
Došlo-li v důsledku nového seřízení pojistného ventilu ke změně nastavených hodnot, opraví revizní technik příslušné údaje v pasportu (revizní knize) zařízení.
Tlaková zkouška musí být provedena, pokud tak určí orgán dozoru, a jinak vždy nejpozději do 9 let od provedení předchozí tlakové zkoušky zkušebním přetlakem, pokud v průvodní dokumentaci není stanovena kratší lhůta.
Kromě výše uvedených případů musí být tlaková zkouška provedena u kotlů stabilních vždy po jejich přemístění před opětovným zahájením provozu a u všech kotlů vždy po provozní přestávce delší než 2 roky.
NahoruVýsledky revize
O revizích a zkouškách musí být sepsán doklad o výsledku revize, který sepíše revizní technik a musí obsahovat:
-
datum fyzického provedení a sepsání zprávy,
-
druh revize,
-
zjištěný stav a nedostatky,
-
nutná opatření pro odstranění závad,
-
jednoznačné posouzení bezpečnosti dalšího provozu, případně podmínky bezpečnosti u závad, které je nutno postupně odstraňovat,
-
podpis revizního technika, jméno a čitelně uvedené číslo jeho osvědčení. V případě dodavatelské činnosti je nutné uvést i číslo oprávnění.
Povinností provozovatele parních a horkovodních kotlů je:
-
zajistit řádnou údržbu kotlů, stanovit potřebný počet revizních techniků, soustavně sledovat jejich činnost a věnovat jim plnou podporu,
-
zajistit potřebnou způsobilost všech pracovníků zúčastněných při provozu, údržbě nebo obsluze kotlů,
-
stanovit pracovníka odpovědného za provoz kotlů,
-
oznámit dozorčím orgánům úrazy, havárie a poruchy, ke kterým došlo v souvislosti s provozem kotlů,
-
zajistit, aby při provozu, údržbě a obsluze kotlů byly dodržovány příslušné předpisy,
-
zajistit pro práci v kotlích OOPP,
-
připravit v určených termínech kotle ke kontrolním prohlídkám a zkouškám (za podmínek stanovených orgánem dozoru).
NahoruProvozní deník
O provozu kotlů je nutné vést provozní deník. Pro kotle IV. třídy umístěné v jedné kotelně je možné vést jeden provozní deník.
Do provozního deníku se doporučuje zaznamenávat následující údaje:
-
den a hodinu zátopu, příp. odstavení kotle,
-
zápisy o provedených úkonech údržby,
-
dobu trvání směn, jména topičů (je sledována celková provozní doba),
-
údaje o mimořádných jevech, odchylky od provozních hodnot,
-
údaje o kontrolách zabezpečovacího zařízení, jako pojistných ventilů, stavoznaků, obsahu spalin v ovzduší kotelny, dále ověřovací funkce provozních měřících přístrojů, případně další údaje stanovené v místním provozním řádu.
Činnostmi údržby, které je možné provádět bez speciálních znalostí a oprávnění, jsou zejména mechanické čištění kotlů, zabrušování uzavíracích armatur, výměna těsnění, dále pak prostá výměna bezpečnostní výstroje (nikoliv opravy) a výměna zaválcovaných trubek.
Zásahy do tlakového celku (jako např. vrtání děr, svařování, opravy, výměna částí tlakového celku) smí provádět jen organizace s oprávněním pro uvedené činnosti.
NahoruObsluha
Kotel je dovoleno provozovat jen tehdy, je-li jeho obsluhou pověřen odborně způsobilý pracovník – topič, jemuž byl po úspěšně vykonané základní zkoušce vydán topičský průkaz příslušnou pobočkou TIČR. Základní zkouška opravňuje k samostatné obsluze kotlů 4. třídy.
K základní zkoušce smějí být připuštěni uchazeči:
-
starší 18 let,
-
tělesně i duševně způsobilí vykonávat práci topiče,
-
kteří podle potvrzení provozovatele kotle mají šestiměsíční odborný zácvik v obsluze kotle alespoň 4. třídy pod dohledem topiče s platným topičským průkazem,
-
kteří se prokáží potvrzením o absolvování odborného kurzu provozu a obsluhy kotlů v délce alespoň 20 vyučovacích hodin, včetně vykonané zkoušky,
-
kteří prokážou kvalifikaci požadovanou zvláštním předpisem v případě, že mají obsluhovat kotle s plynovým otopem…