Překlad materiálu Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci sloužící jako vodítko pro zaměstnavatele v nezdravotnických oborech k opatřením na ochranu před šířením nového coronaviru a onemocnění COVID-19, doplněné o některé důležité kontakty v ČR.
Jak bránit šíření respiračních infekcí, včetně COVID-19 na pracovištích
Připravte své pracoviště na možný příchod COVID-19
Vypracujte plán pro mimořádné události a plán zachování aktivity (Business Continuity) v místech, ve kterých vaše firma působí:
- plán pomůže vaší organizaci připravit se na možnost rozšíření onemocnění COVID-19 na vašich pracovištích, nebo v místě, kde působíte. Může být použit i pro jiná onemocnění,
- plán by se měl zabývat tím, jak udržet váš podnik v chodu, i když významný počet zaměstnanců, dodavatelů nebo odběratelů nebude moct dorazit na vaše pobočky - a to buď kvůli místním omezením pro cestování, nebo proto, že jsou nemocní,
- informujte své zaměstnance a jejich zástupce a své dodavatele o obsahu plánu a ujistěte se, že jsou si vědomi, co mají dělat pro jeho splnění, a toho co nemohou dělat, pokud plán vstoupí v platnost. Zdůrazněte klíčové body, jako je důležitost izolace i při jen mírných příznacích onemocnění,
- ujistěte se, že váš plán řeší pracovní neschopnost, péči o duševní zdraví a sociální důsledky výskytu COVID-19 na vašem pracovišti nebo v okolí vašeho působiště a nabízí informace a podporu,
- v případě malých a středních podniků bez samostatné organizační složky pro BOZP se informujte v předstihu u svých zdravotnických služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a institucí, které mají na starost otázky práce a sociálních věcí. Sledujte pokyny od odvětvových organizací (sdružení zaměstnavatelů, obchodní komory, odvětvové sociální služby).
Manuál přípravy pracovištště na COVID-19 od MZ ČR ZDE Ministerstvo práce a sociálních věcí https://www.mpsv.cz/ Ministerstvo zdravotnictví https://www.mzcr.cz/ Přehled situace v ČR https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 Seznam kontaktů na stránce MZ ČR https://koronavirus.mzcr.cz/dulezite-kontakty/ Státní zdravotní ústav http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov Stránky Světové zdravotnické organizace a denní reporty o situaci https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/ Statistiky vývoje pandemie celosvětově https://www.worldometers.info/coronavirus/#coronavirus-cases-log Otázky a odpovědi na stránkách MZ ČR https://koronavirus.mzcr.cz/dulezite-informace-otazky-a-odpovedi/ Českomoravská konfederace odborových svazů – práva zaměstnanců ZDE |
Prevence šíření infekce
V současné době neexistuje žádná vakcína, která by lidi před COVID-19 chránila. Nejlepší způsob, jak předejít infekci je zabránit organismu v kontaktu s virem. Preventivní opatření, jako jsou ta dále popsaná, by měla být přijata co nejdříve, i když COVID-19 na vaše pracoviště ještě nedorazil. Mohou snížit počet pracovních dnů ztracených v důsledku nemoci a zastavit nebo zpomalit celkové šíření COVID-19, pokud u vás dojde k výskytu.
Opatření by měla být zahrnuta do hodnocení rizik na pracovišti, které pokrývá všechna rizika, včetně rizik způsobených biologickými činiteli, jak je stanoveno v právních předpisech EU a členských států o ochraně zdraví a bezpečnosti při práci (u nás zejména § 102 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce)
Zaměstnavatelé by měli:
- rozmístit na pracovišti informační plakáty, které podporují pobyt doma, je-li zaměstnanec nemocný, kašle a kýchá, připomenout hygienu rukou. Plakáty vylepte u vstupu na pracoviště a na dalších místech, kde je uvidí mnoho osob,
- zaměstnancům poskytněte nádoby na odpad vybavené plastovým sáčkem, aby je bylo možné je vyprazdňovat bez kontaktu s obsahem.
Zaměstnanci
- poučte zaměstnance, aby si často myli ruce: pomocí dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu, který obsahuje nejméně 60 – 95 % alkoholu, nebo aby si alespoň 20 sekund mýdlem a vodou,
- na pracovišti zajistěte mýdlo, vodu a alkohol na umývání rukou. Dále zajistěte, aby jich byly udržovány dostatečné zásoby. Na více místech a ve společných prostorách umístěte utěrky a podpořte tak péči o hygienu rukou,
- informujte zaměstnance, dodavatele a zákazníky, že pokud se COVID-19 začne šířit ve vaší organizaci, bude muset každý, kdo má mírný kašel nebo zvýšenou teplotu (37,3 °C a více), muset zůstat doma. Zůstat doma (nebo pracovat z domova) musejí také ti, kdo musí brát léky, jako je paracetamol, acetaminofen, ibuprofen nebo aspirin, které mohou zakrýt příznaky nákazy,
- každý zaměstnanec, u kterého se objeví příznaky podobné chřipce (tj. kašel, dušnost, horečka), by měl okamžitě odejít domů a kontaktovat veřejné zdravotnické služby. Pokud existuje důvod domnívat se, že dotyčný byl v kontaktu s někým nakaženým COVID-19, postupujte podle pokynů popsaných dále.
Pokud je to u vašeho způsobu podnikání možné, zaveďte práci na dálku v celé organizaci a umožněte zaměstnancům pružnou pracovní dobu, abyste minimalizovali větší shluky osob na pracovištích. Pokud se ve vaší komunitě vyskytne ohnisko COVID-19, zdravotní úřady mohou lidem doporučit, aby se vyhnuli hromadné dopravě a přeplněným místům. Práce na dálku pomůže vašemu podnikání udržet provoz, zatímco vaši zaměstnanci zůstanou v bezpečí.
Úklid pracoviště:
- pravidelně čistěte všechny povrchy, kterých se často dotýkající pracovníci, jako jsou pracovní stanice, pracovní desky a kliky dveří,
- zajistěte jednorázové utěrky, aby zaměstnanci mohli před každým použitím setřít běžně používané povrchy (například kliky, klávesnice, dálkové ovladače, stoly).
Pokyny pro obličejové masky
Zaměstnancům se nedoporučuje nosit obličejové masky (známé také jako chirurgické masky nebo respirátory) k ochraně před virem. Kromě zdravotnických pracovníků se obličejové masky doporučují pouze těm, kdo vykazují znaky nákazy.
Co dělat, když se na pracovišti vyskytnul někdo s podezřením nebo s potvrzením, že má COVID-19
Co dělat, když se zaměstnanci nebo jiné osobě v areálu udělá zle a bude se domnívat, že byl vystaven COVID-19
Řiďte se pokyny místních orgánů ochrany veřejného zdraví ohledně kritérií pro možné vystavení se COVID-19 (například oblasti, kam osoba mohla cestovat) a identifikujte ty osoby, které mohly být takto vystaveny.
Pokud se někdo na pracovišti necítí dobře a existuje důvod se domnívat, že mohl přijít do styku s COVID-19 (např. cestoval do Číny nebo jiných postižených zemí), měl by se držet nejméně 2 metry od ostatních lidí. Pokud je to možné, vyhledejte místnost nebo prostor, kde jej bude možné izolovat za zavřenými dveřmi, jako je například volná kancelář, nebo denní místnost zaměstnanců. Pokud je možné otevřít okno, větrejte.
Jednotlivec, který se necítí dobře, by měl pomocí svého mobilního telefonu volat na určené číslo veřejné zdravotnické služby. Pokud se jedná o stav nouze (pokud jsou vážně nemocní nebo zranění nebo je ohrožen jejich život), měli byste zavolat na číslo 112 a vysvětlit situaci a příslušné informace, jako je například země, ze které se za posledních 14 dní vrátili, a nastínit jejich současnou příznaky.
Při čekání na vyjádření určené veřejné zdravotnické nebo pohotovostní služby by postižená osoba měla zůstat alespoň dva metry od ostatních lidí. Měli by se vyhýbat kontaktu s lidmi, povrchy a předměty a měli by zakrývat ústa a nos jednorázovým kapesníkem, když zakašlou nebo kýchnou, vloží kapesník do sáčku nebo kapsy a poté jej hodí do koše. Nemají-li k dispozici žádné kapesníky, měli by kašlat a kýchat do ohybu lokte.
Pokud při čekání na lékařskou pomoc potřebují jít na toaletu, měli by použít samostatnou koupelnu, pokud je k dispozici.
Zvažte identifikaci osob, jejichž zdravotní nebo celkový stav je činí ohroženějšími rizikem vážného onemocnění (např. cukrovka, onemocnění srdce a plic, vyšší věk), a doporučte jim, aby zvážili další preventivní opatření, například pobyt doma.
Co dělat, pokud se na vašem pracovišti vyskytnul zaměstnanec nebo návštěva s podezřením na COVID-19
Pokud jde o kontakty na podezřelý případ na pracovišti, postupujte podle pokynů poskytnutých orgány ochrany veřejného zdraví. Řídící tým úřadu nebo pracoviště bude kontaktován určenými službami, aby případ vyšetřil, identifikoval osoby, které s ním byly v kontaktu, a poskytnul rady ohledně opatření, která by měla být přijata.
Posouzení rizik každé situace provede pověřené pracoviště služby ochrany veřejného zdraví společně s hlavní odpovědnou osobou na vašem pracovišti. Na základě posouzení rizika poskytnou rady, jak jednat se zaměstnanci i veřejností.
Určené služby ochrany veřejného zdraví budou rovněž v přímém kontaktu s dotčenou osobou, aby poskytly poradenství ohledně její izolace a identifikace jejích dalších kontaktů, a těmto osobám poskytnou vhodné rady.
Pokud se COVID-19 u zaměstnance potvrdí, měli by zaměstnavatelé informovat ostatní zaměstnance o jejich možné expozici COVID-19 na pracovišti, ale zachovat při tom klid a diskrétnost.
Zaměstnanci vystavení spolupracovníkům s potvrzeným COVID-19 by měli dostat pokyny, co dělat v souladu s vaší firemní politikou a pokyny národních orgánů.
Rady ohledně čištění prostor, jako jsou kanceláře nebo toalety, budou poskytovány určenými veřejnými zdravotními službami.
Zaměstnanci, kteří jsou v pořádku, ale mají doma nemocného člena rodiny, by měli informovat svého zaměstnavatele a odkazovat na pokyny národních zdravotnických služeb, jak posoudit jejich potenciální expozici a opatření, která mají být přijata.
Co dělat, když osoby na pracovišti měli kontakt s potvrzeným případem COVID-19
Pokud je na vašem pracovišti zjištěn a potvrzen případ nákazy, určené služby ochrany veřejného zdraví poskytnou radu:
- každému zaměstnanci, který byl v přímém kontaktu s danou osobou nebo se jí dotýkal,
- každého, kdo mluvil s osobou, u které se projevily příznaky, nebo byl v blízkosti, když tato osoba zakašlala,
- skupinám blízkých přátel a pracovním skupinám, v nichž byl dotyčný zapojen,
- každému, kdo žije ve stejné domácnosti jako potvrzený případ.
Kontakty nejsou považovány za potvrzené případy, ale:
- ti, kteří měli úzký kontakt s nakaženými, budou požádáni, aby se doma izolovali po dobu 14 dnů od posledního kontaktu s potvrzeným případem a následovali rady, od veřejné zdravotnické služby,
- pokud se u nich objeví nové příznaky nebo se jejich současný stav zhorší během 14denního období pozorování, měli by zavolat určené veřejné službě ochrany veřejného zdraví k přehodnocení,
- pokud se necítí dobře a mají kašel, horečku nebo dušnost, budou otestováni, zda neonemocněli COVID-19,
- pokud se během 14denního období pozorování nebudou cítit dobře a budou pozitivní na COVID-19, stanou se potvrzeným případem a budou léčeni na toto infekční onemocnění.
Zaměstnanci, kteří nebyli v těsném kontaktu s původním potvrzeným případem, nemusí přijímat žádná jiná opatření než sledování svého zdravotního stavu a možných příznaků podobných chřipce a mohou pokračovat v práci.
Potvrzený případ COVID-19 na pracovišti způsobí obavy mezi spolupracovníky - některé mohou mít velmi silné projevy. Důležitá je jasná komunikace, která pracovníkům vysvětlí, co se děje. Manažeři by měli pro to mít pochopení, a pokud je to možné, měli by být flexibilní ohledně pracovních zařazení dotyčných.
Úklid kanceláří a veřejných prostor, kde existují podezření nebo potvrzené případy COVID-19
Příznaky koronaviru jsou podobné chřipce, takže zahrnují kašel, horečku nebo dušnost. Jakmile se u někoho projeví příznaky, musí být očištěny všechny povrchy, se kterými daná osoba přišla do styku, včetně:
- všech povrchů a předmětů, kterých se nakažený dotýkal,
- všech potenciálně kontaminovaných oblastí s vysokou mírou kontaktu, jako jsou toalety, kliky dveří, telefony.
Veřejné prostory, ve kterých se jedinec s příznaky pohyboval (například chodby), ale které nejsou viditelně kontaminovány, nemusí být speciálně čištěny a dezinfikovány.
Pokud se onemocnění rozvine ve společných prostorách, měly by být očištěny pomocí jednorázových úklidových prostředků, v souladu s aktuálními doporučenými pracovními předpisy a zvyklostmi. Měla by být přijata preventivní opatření na ochranu těch, kdo úklid provádějí.
Veškerý odpad, který byl ve styku s nakaženou osobou, včetně použitých kapesníků a masek, musí být uložen v plastovém sáčku na odpadky a pokud je plný, musí být zavázaný. Plastový sáček pak musí být vložen do druhého sáčku do koše a ještě jednou zavázán. Měl by být uložen na bezpečném místě a označen, dokud nebude k dispozici výsledek testu. Pokud jsou jednotlivé testy negativní, lze je vložit do běžného odpadu. Pokud by byl test pozitivní, orgán veřejného zdraví vám sdělí, co s odpadem provést.
Poradenství v oblasti cestování a organizace schůzek
Návrat z cesty do postižených oblastí
Lidé, kteří se vrátili z Itálie, provincie Hubei, včetně Wu-chanu, Íránu, Daegu nebo Cheongdo v Korejské republice, a jakékoliv jiné uzavřené oblasti za posledních 14 dní, kterou určily vaše státní orgány nebo ECDC za rizikové, by se neměli zdržovat na pracovišti. Měli by zavolat určenou veřejnou zdravotnickou službu a požádat o radu a izolovat se.
Doporučení vašeho národního orgánu ochrany veřejného zdraví určí, co dělat, pokud jste se za posledních 14 dní vrátili z určitých zemí nebo oblastí, což je průběžně aktualizováno.
Všichni ostatní zaměstnanci by se měli nadále účastnit práce, pokud národní orgány nebo jejich zaměstnavatel nedoporučí jinak.
Rady pro zaměstnance, kteří se vracejí z cesty kdekoli jinde během posledních 14 dnů
Tito zaměstnanci mohou pokračovat v práci, pokud nebyli informováni, že byli v kontaktu s potvrzeným případem COVID-19. Pokud si jsou jednotlivci vědomi, že měli blízký kontakt s potvrzeným případem COVID-19, měli by se obrátit na svého zaměstnavatele a určené veřejné služby ochrany veřejného zdraví a požádat o další rady.
Nejnovější informace o stavu v jednotlivých zemích jsou k dispozici od vnitrostátních orgánů nebo z webové stránky ECDC.
Pořádání schůzek
Organizátoři schůzek a akcí musí přemýšlet o potenciálním riziku vyplývajícím z COVID-19, protože:
- existuje riziko, že lidé, kteří se účastní vaší schůzky nebo události, mohou nevědomky přinést COVID-19 na schůzku,
- ostatní by mohli být nevědomky vystaveni nákaze koronavirem a onemocněním COVID-19.
PŘED schůzkou nebo událostí
- Zvažte, zda je schůzka nebo událost nutná, nebo by mohla být odložena nebo nahrazena telekonferencí nebo videokonferencí. Lze ji zmenšit tak, aby se účastnilo co nejméně méně lidí?
- Nastudujte si a dodržujte rady úřadů v místě, kde máte v úmyslu uspořádat schůzku nebo událost.
- Vypracujte a dohodněte si plán připravenosti, který zabrání šíření infekce na vašem setkání nebo události.
Zajistěte a ověřte informační a komunikační kanály předem s klíčovými partnery, jako jsou orgány ochrany veřejného zdraví a zdravotnictví.
Předem objednejte dostatečné zásoby včetně kapesníků a dezinfekčních prostředků pro všechny účastníky.
Aktivně sledujte, kde COVID-19 cirkuluje. Účastníkům předem sdělte, že pokud mají nějaké příznaky nebo se cítí dobře, neměli by se účastnit.
Zajistěte, aby všichni pořadatelé, účastníci, dodavatelé občerstvení a návštěvníci akce uvedli kontaktní údaje: číslo mobilního telefonu, e-mailovou a adresu, kde se ubytují. Jasně uveďte, že jejich údaje budou sdíleny s místními orgány veřejného zdraví, pokud některý účastník onemocní podezřením na infekční chorobu. Pokud s tím nebudou souhlasit, nemohou se akce nebo schůzky zúčastnit
- Vypracujte a dohodněte plán odezvy pro případ, že by někdo na schůzce onemocněl příznaky COVID-19
Po schůzce
Ponechejte si jména a kontaktní údaje všech účastníků po dobu nejméně jednoho měsíce. To pomůže orgánům ochrany veřejného zdraví sledovat lidi, kteří mohli být vystaveni COVID-19, pokud jeden nebo více účastníků onemocní krátce po události.
Pokud byl někdo na schůzi nebo akci izolován jako podezřelý případ onemocnění COVID-19, měl by pořadatel informovat všechny účastníky. Mělo by se jim doporučit, aby sledovali příznaky po dobu 14 dnů. Pokud se přestanou cítit dobře, měli by zůstat doma a kontaktovat příslušný úřad veřejného zdraví.
Další informace a zdroje
Potvrzení nepřítomnosti v práci
Ve vztahu k COVID-19 by měl zaměstnavatel:
- pokud zaměstnanci doporučíte, aby se izoloval kvůli podezření na COVID-19, buďte diskrétní a postupujte podle pokynů poskytnutých národními orgány,
- zajistěte, aby politiky v případě pracovní neschopnosti byly flexibilní a konzistentní s pokyny pro ochranu veřejného zdraví a aby byli zaměstnanci byli o těchto politikách informováni,
- promluvte si se subdodavateli nebo organizacemi, které Vám dodávají dočasné zaměstnance, o důležitosti nemocných zaměstnanců, kteří zůstávají doma, a vyzvěte je, aby vypracovali nediskriminační politiku dovolené.
Po zaměstnancích, kteří jsou nemocní s příznaky podobnými chřipce, nevyžadujte, aby ověřovali svou nemoc u lékaře, nebo se za každou cenu ihned vraceli do práce, protože kanceláře poskytovatele zdravotní péče a zdravotnická zařízení mohou být velmi zaneprázdněna a je možné, že nebudou moci zaměstnancům dokumentaci poskytnout včas.
Zaměstnavatelé by měli nastavit flexibilní zásady, které zaměstnancům umožní zůstat doma a starat se o nemocného nebo na péči odkázaného člena rodiny, protože to náhle může potřebovat více zaměstnanců, než je obvyklé.
Manipulace s poštou, obaly nebo potravinami z postižených oblastí
Zaměstnanci by měli i nadále dodržovat opatření vyplývající ze stávající analýzy rizik a bezpečné systémy práce. Neexistuje žádné vnímané zvýšení rizika pro manipulaci s poštou nebo nákladem z rizikových oblastí.