Dotaz:
Dobrý den, ráda bych se dotázala: Je někde stanoveno kolika procenty musí být odškodněn pracovní úraz? Je někde stanoveno, že se pracovní úraz nemůže pokrátit na odškodnění?
Irena
Odpověď:
Předně je třeba si uvědomit, že ustanovení o odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání bylo v původní redakci nyní platného zákoníku práce (zákona č, 262/2006 Sb.) zařazeno v přechodných a závěrečných ustanoveních podle § 366 až § 390. To z toho důvodu, že spolu se zákoníkem práce byl přijat zákon o úrazovém pojištění (zákon č. 264/2006 Sb.) a předpokládalo se, že pracovní úrazy a nemoci z povolání se nebudou odškodňovat podle zákoníku práce (na základě tzv. objektivní odpovědnosti zaměstnavatele za škodu), ale bude fungovat tzv. úrazové pojištění.
Vzhledem k tomu, že zavedení úrazového pojištění by bylo právně i jinak nesmírně komplikované, bylo po dlouhých jednáních politicky rozhodnuto, že pracovní úrazy nebudou podléhat úrazovému pojištění, ale že se budou nadále odškodňovat podle zákoníku práce, tak jako tomu je už od r. 1965, kdy byl přijat první zákoník práce. K tomuto politickému rozhodnutí došlo v roce 2015 a zákonem č. 205/2015 Sb. došlo ke zrušení zákona č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců, a k novele dalších zákonů.
Nejdůležitější však bylo, že ustanovení o odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání (zařazena do přechodných ustanovení zákoníku práce) byla přesunuta do textu zákona, tam kam patří, tedy do části jedenácté „Náhrada majetkové a nemajetkové újmy“, do její hlavy III „Povinnosti zaměstnavatele k náhradě škody“ do ustanovení § 271a až 271u zákoníku práce.
Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění nyní probíhá na základě ustanovení § 271c zákoníku práce. Podle odstavce 2 tohoto ustanovení vydala vláda nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Nařízení vlády obsahuje postup a způsob bodového hodnocení náhrady škody. V příloze pak jsou uvedeny jednotlivé druhy bolestí a k nim bodové hodnocení. Bodové hodnocení provádí lékař a vydává k tomu lékařský posudek. Nakonec je třeba připomenout, že podle § 271s zákoníku práce může soud výši odškodnění přiměřeně zvýšit nad hodnoty, které stanovit lékař.