dnes je 29.1.2023

Input:

Minimální teplota v jídelně pro zaměstnance

4.12.2016, Zdroj: BOZPprofi (www.bozpprofi.cz)

Dotaz:

Je stanoveno nějakým předpisem, kolik stupňů může být minimálně v zaměstnanecké jídelně?

Odpověď:

Dle § 55 odst. 3 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci ve znění pozdějších předpisů, musí být místnost pro odpočinek zaměstnanců, která slouží ke konzumaci jídla, vytápěna nejméně na 20 °C.

Nahrávám...
Nahrávám...