Dotaz:
Od objednání autorizovaného měření hluku, provedení samotného měření a obdržení výsledků měření uplyne určitý čas k realizaci samotného opatření k zajištění BOZP (např. organizačního zajištění střídání činností nebo zaměstnanců). Je možné použít neautorizované měření k zařazení rizikového faktoru např. do rizika hluku a přijmout na jeho základě opatření k omezení působení rizik?
Odpověď:
Seminář se koná 30.10.2018 v Ostravě. Podrobnosti ZDE
Při zadání kódu BOZP_2018 15% sleva z účastnického poplatku!
Pro měření rizikového faktoru tak, jak jej vyžaduje zákon č. 309/2006 Sb., je nezbytné zajistit osobu oprávněnou měření provádět ve smyslu § 32a zákona č. 258/2000 Sb. Tedy jak pravidelné měření, tak měření při změně podmínek práce, tak měření pro rozhodnutí o zařazení do „hluku“ musí provést oprávněná osoba - držitel osvědčení o akreditaci podle zákona č. 22/1997 Sb. nebo držitel autorizace (§ 32a zákona č. 258/2000 Sb.).
Interní – tedy neautorizované měření lze použít maximálně pro vlastní orientační sledování, ale nebude uznáno žádným kontrolním orgánem, protože není provedeno oprávněnou osobou podle zákona.
Pokud však na základě vlastního orientačního měření vyhodnotíte riziko, které podle vašeho názoru vyvolává potřebu přijmout opatření k ochraně zaměstnanců, podle mého názoru i na základě takového zjištění můžete předběžným opatřením zaměstnance chránit do přijetí řádného opatření vydaného na základě výsledků autorizovaného měření. Zjednodušeně řečeno, zaměstnavatel může přijmout vyšší stupeň ochrany zaměstnanců při práci, než vyžadují předpisy.
Na základě vlastního orientačního měření však podle mého názoru nelze zrušit nebo zvolnit či „oslabit“ opatření k ochraně zaměstnanců – to lze jen na základě vyhodnocení výsledků měření oprávněnou osobou.