Dotaz:
Reaguji na odpověď Zaměstnavatelem nařízené testování, karanténa a mzda. Setkala jsem se se situací, kdy zaměstnavatel trval na druhém testu před návratem zaměstnance do zaměstnání, test byl pozitivní a registrující lékař odmítl zaměstnanci vystavit neschopenku s odůvodněním, že dle metodiky není třeba v případě bezpříznakového průběhu po uplynutí karantény test dělat a zaměstnanec může být ještě relativně dlouho tzv. "falešně pozitivní".
Odpověď:
V tomto případě se musí postupovat podle § 57 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který stanoví „Nezjistí-li ošetřující lékař po vyšetření důvody k rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, avšak pojištěnec požaduje vydání rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, vydá ošetřující lékař rozhodnutí o tom, že dočasná pracovní neschopnost nevznikla; na toto rozhodnutí a na další postup se použije zvláštní právní předpis o poskytování specifických zdravotních služeb. Tento zvláštní právní předpis platí též pro postup v případě, kdy pojištěnec nesouhlasí s datem vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo s tím, že byla uznána jeho dočasná pracovní neschopnost.“
Tím zvláštním předpisem je zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách a hlavně jeho část týkající se zdravotních posudků. Odvolání proti rozhodnutí lékaře o tom, že pracovní neschopnost nevznikla, má stejný postup jako odvolání proti vlastnímu posudku (např. posudku se závěrem, že osoba je zdravotně nezpůsobilá vykonávat konkrétní práci), takže je třeba se proti tomu hned odvolat.
Jinak by mohl ještě ve věci zasáhnout lékař pracovnělékařské péče, KHS nemá s rozhodnutím o pracovní neschopnosti nic do činění. Doporučila bych proto, aby zaměstnanec požádal zaměstnavatele o vyslání k lékaři pracovnělékařské péče. Podle § 55 zákona č. 373/2011 Sb., má zaměstnavatel zákonnou povinnost vyslat zaměstnance k lékaři pracovnělékařské péče, když o to zaměstnanec požádá. A tento lékař pracovnělékařské péče zaměstnavatele by měl vyřešit s konečnou platností, zda je zaměstnanec zdravotně způsobilý konat dosavadní práci nebo ne. On má ze zákona povinnost radit zaměstnavateli v otázkách zdravotní způsobilosti zaměstnanců a vůbec má podle § 57 zákona č. 373/2011 Sb., mimo jiné povinnost spolupracovat se zaměstnavatelem v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. a toto je zásadní otázka bezpečnosti a ochrany zdraví při práci u zaměstnavatele.