Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Odvětvování

19.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.5.5
Odvětvování

Ing. Zdeněk Juránek

Při odvětvování (i při odkorňování) musí obsluha dle nařízení vlády č. 28/2002 Sb. provádět práce vždy z horní strany svahu nad stromem. Pro bezpečné odvětvování je klíčové řetězovou pilu nasazovat do řezu vždy s plným plynem, pila má mít stále kontakt s opracovávaným kmenem. Při odvětvování obsluha nemá řezat špičkou lišty, využívá ramena páky a dle tloušťky větví a jejich postavení na kmeni volí správnou odvětvovací metodu.

Metody odvětvování

Mezi nejznámější, resp. nejpoužívanější patří metoda severská, středoevropská a švihová.

Metoda severská (šestibodová, páková) se používá všude tam, kde není nutné brát ohled na postavení větví na kmeni ve smyslu jejich tahové nebo tlakové strany, kde síla větví umožňuje spodní řez. Nejčastěji se používá při odvětvování jehličnatých stromů s pravidelnými přesleny o tloušťce větví do 5 cm. Je charakteristická určeným pořadím, kdy obsluha nejprve odřízne větve na pravé straně odbíhajícím pilovým řetězem (pila leží na kmeni, tlakem ruky na zadní rukojeť obsluha vytváří rameno páky), dále větve na horní straně odřízne odbíhajícím řetězem (pila leží lištou na kmeni, obsluha provede úkrok levou nohou šikmo vpřed) a následují větve na levé straně odříznuté řetězem nabíhajícím (pila se opírá o kmen a je přitlačována pravou nohou). Větve druhého přeslenu na levé straně odřízne obsluha odbíhajícím řetězem, následně větve na horní straně rovněž řetězem odbíhajícím

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: