6.4.5.1
Organizace práce a pracovní postupy při těžbě dříví
Ing. Zdeněk Juránek
Nahoru Povětrnostní situace
Při kácení stromů je zaměstnavatel povinen zajistit organizaci práce a pracovní postupy tak, aby zaměstnanci nepracovali za nepříznivých klimatických podmínek. Tyto jsou v nařízení vlády č. 339/2017 Sb., charakterizovány jako povětrnostní situace, kdy nelze u káceného stromu bezpečně dodržet určený směr kácení a za povětrnostní situace, kdy korigovaná teplota je -15 °C a nižší.
Dále je kde zaměstnancům zakázána práce za snížené viditelnosti (nelze-li dohlédnout alespoň na vzdálenost rovnou dvojnásobné výšce káceného stromu), na svazích, současně nad sebou pracují i jiní zaměstnanci (hrozí-li nebezpečí samovolného pohybu dříví).
Je zakázána práce v ohroženém prostoru zavěšeného nebo podříznutého stojícího stromu, ve vzdálenosti méně než 5 metrů mezi sebou (při odvětvování, odkorňování nebo zkracování stromu) a práce současně na jednom stromu.
Ohrožený prostor při kácení stromu je v nařízení vlády č. 339/2017 Sb., definován jako kruhová plocha o poloměru nejméně dvojnásobku výšky káceného stromu. Od započetí hlavního řezu až do dopadu stromu na zem se v ohroženém prostoru nesmí nacházet fyzické osoby s výjimkou káceče, pomocníka káceče, popřípadě vedoucího zaměstnance kontrolujícího kácení.
V případě, kdy při těžební činnosti dojde k zavěšení stromu je zaměstnanci zakázáno:
- - kácet jiný strom přes strom zavěšený,
- - vstupovat na zavěšený strom,
- - uvolňovat zavěšený strom podřezáváním stromu, na kterém zavěšený strom spočívá,
- - odřezávat zavěšený strom po špalcích.
Mezi nejčastější příčiny zavěšení stromu, které obsluha nemůže ovlivnit, patří kácení v hustém…