4.2.8.1
Osnova vstupní instruktáže pro nově přijaté zaměstnance
Jan Lonsmín
NahoruOsnova č. 1
1. Organizační řád a organizační struktura
2. Pracovní řád
3. Pracovní podmínky
4. Význam výchovy zaměstnanců v péči o BOZP
5. Všeobecné zásady BOZP
6. Základní zásady v oblasti životního prostředí
7. Kolektivní smlouva
8. Aktuální informace
9. Seznámení s pracovištěm
Obsahová náplň školení:
-
Organizační řád a organizační struktura
Organizační řád je základní interní dokument vypracovaný v souladu se stanovami společnosti. Organizační řád popisuje textově a graficky organizační strukturu společnosti, určuje její vnitřní členění, stanoví způsob řízení společnosti, vymezuje působnosti úseků a útvarů a stanoví pravidla vnitřního chodu společnosti. Podrobnější seznámení s organizačním řádem a organizační strukturou provede přímý nadřízený nového zaměstnance.
-
Pracovní řád
Je interní předpis vydaný v souladu s § 306 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Pracovní řád podrobněji rozvádí v souladu s právními předpisy ustanovení zákoníku práce případně zvláštních právních předpisů podle zvláštních (specifických) podmínek společnosti a specifikuje povinnosti zaměstnavatele a zaměstnanců vyplývající z pracovně právních vztahů. Podrobnější seznámení s pracovním řádem provede přímý nadřízený nového zaměstnance.
-
Pracovní podmínky
Před uzavřením pracovní smlouvy či dohody musí být přijímaný zaměstnanec seznámen s právy a povinnostmi a pracovními a mzdovými podmínkami za nichž bude práci vykonávat a povinnostmi, které vyplývají ze zvláštních právních předpisů vztahujících se k práci, která má být předmětem pracovního poměru. Toto seznámení provede referent personalista a vedoucí příslušného pracoviště.
-
Význam výchovy zaměstnanců v péči o BOZP
Výchova zaměstnanců ke znalosti a dodržování předpisů BOZP má hlavní význam pro prevenci vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Zaměstnanci jsou povinni se zúčastnit školení nebo výcviku prováděného zaměstnavatelem a podrobit se stanoveným zkouškám. Znalost základních povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů zaměstnance.
-
Všeobecné zásady BOZP
Zásady bezpečného chování formuluje zaměstnavatel podle konkrétních podmínek na svých pracovištích. Dále uvedené příklady těchto zásad jsou pouze orientační. Nesprávné a nebezpečné jednání je častou příčinou vzniku pracovních úrazů, proto každý zaměstnanec je povinen dodržovat následující zásady:
-
při chůzi na pracovišti a v objektech zaměstnavatele si počínat opatrně, používat výhradně vymezených komunikací, vchodů a východů, výhradně používat přidělenou pracovní obuv,
-
nezdržovat se v nebezpečném prostoru nebo na pracovištích, na která nebyl pracovně přidělen; pokud byl pověřen plněním úkolů na těchto pracovištích, je povinen ohlásit příchod a odchod vedoucímu tohoto pracoviště,
-
neprovádět…