kpt. Ing. Pavla Tománková
Následující osnovy jsou zpracovány v souladu s pravidly uvedenými v předcházejících kapitolách. Tyto osnovy jsou určeny nejen pro vedoucí pracovníky, kteří budou provádět školení podřízených zaměstnanců, ale také jako orientační pomůcka pro preventisty požární ochrany nebo odborně způsobilé osoby či techniky požární ochrany.
Při školení je nezbytné vycházet z dokumentace (viz Tematický plán a časový rozvrh), která byla zpracována pro konkrétní firmu (tzn. pro právnickou osobu nebo podnikatele – fyzickou osobu) odborně způsobilou osobou nebo technikem požární ochrany. Dále uvedené osnovy jsou zpracovány obecně a není možné v nich postihnout případná specifika různých provozů.
Vedoucí zaměstnanci
NahoruCharakteristika školení
Školení je určeno pro vedoucí pracovníky, kteří přímo řídí další zaměstnance. Základem školení je teoretický výklad. Provádí se při nástupu do funkce a opakuje se nejméně jednou za 3 roky. Jeho účelem je splnění zákonné povinnosti školení zaměstnanců o požární ochraně (viz § 16 zákona o požární ochraně).
NahoruCíle školení
Hlavním cílem je seznámení vedoucích pracovníků se zásadami požární bezpečnosti na pracovišti a s postupy při vzniku mimořádné situace (požáru).
NahoruRozsah znalostí
Absolvováním školení účastník získá nezbytné informace týkající se požární ochrany jemu svěřené oblasti/oddělení firmy včetně podrobností vztahujících se k činnostem jím řízených zaměstnanců v souvislosti s požární bezpečností objektu (prostor). Je seznámen s dokumentací požární ochrany a v případě nutností zná postupy činnosti a své povinnosti vztahující se k požární ochraně.
NahoruDoklad o absolvování
Účast na školení zaměstnanec stvrzuje vlastnoručním podpisem v dokumentaci "Záznam o provedeném školení" (viz Tematický plán a časový rozvrh).
Zaměstnanci
NahoruCharakteristika školení
Školení je určeno pro zaměstnance, kteří vykonávají činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo při výkonu své práce s takovou činností přichází do styku. Základem školení je teoretický výklad. Provádí se při nástupu do zaměstnání a při každé změně pracoviště nebo pracovního zařazení. Opakuje se nejméně jednou za 2 roky. Jeho účelem je splnění zákonné povinnosti školení zaměstnanců o požární ochraně (viz § 16 zákona o požární ochraně).
NahoruCíle školení
Hlavním cílem je seznámení zaměstnanců se zásadami požární bezpečnosti na pracovišti a s postupy při vzniku mimořádné situace (požáru).
NahoruRozsah znalostí
Absolvováním školení účastník získá nezbytné informace týkající se požární ochrany na pracovišti v souvislosti s požární bezpečností objektu (prostor). Je…