Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Pěstební práce

26.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.8
Pěstební práce

Ing. Zdeněk Juránek

Charakteristika pěstebních činností

Pěstební práce v lesnictví zahrnují různorodé činnosti počínaje vyklízením a pálením těžebních zbytků, přípravou půdy pro přirozenou obnovu lesa, zalesňování, vyžínání buřeně, provádění různých druhů nátěrů a nástřiků, stavba oplocenek za pomoci ručního nářadí až po práce prováděné prostřednictvím nářadí mechanizovaného, např. křovinořezu.

Ruční nářadí

Ruční nářadí je v nařízení vlády č. 28/2002 Sb. definováno jako nářadí používané při práci v lese, jako jsou například ruční pily, sekery, háky, sochory, obracáky a klíny. Uplatnění nachází zejména při výše uvedených pěstebních pracích, popř. při odvětvování a při těžbě dřeva. Při pěstebních pracích je zaměstnavatel povinen zajistit organizaci práce a pracovní postupy tak, aby zaměstnanci přepravovali ruční nářadí s ostřím používané při pěstebních pracích s nasazeným ochranným krytem na ostří.

Charakteristiky nebezpečí

Základními nebezpečími při práci s ručním nářadím jsou časté údery do ruky, přimáčknutí, otlaky, zhmožděniny a podlitiny při nežádoucím kontaktu nářadí s rukou zaměstnance, dále zranění úderem a pádem nářadí, působící kinetickou energií či případné zasažení druhé osoby zdržující se v nebezpečné blízkosti. Proto i k práci s ručním nářadím by měla být u každého zaměstnance vyžadována zručnost, zácvik, odpovídající praxe, zaměstnanci by měli používat pouze nářadí vhodného druhu a velikosti. Při práci je nutná soustředěnost, případné používání chráničů ruky a dodržování zákazu

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: