Dotaz:
Za zaměstnavatele se na Vás obracím s dotazem v souvislosti s povinností (zatím neplatí) nosit respirátory v zaměstnání. Je zaměstnavatel, konkrétně veřejná vysoká škola, povinen zajistit pro své zaměstnance na své náklady tyto prostředky? Někteří zaměstnanci respirátory po zaměstnavateli požadují.
Odpověď:
Odpověď je z 25.2.2021. Následujícího dne vyšlo mimořádné opatření vlády č. 214/2021, které zaměstnavatelům ukládá povinnost vybavit zaměstnance respirátorem nebo obdobným prostředkem (vždy bez výdechového ventilu) naplňujícím minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), zdravotnickou obličejovovou maskou nebo obdobným prostředkem naplňujícím minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC. Celé opatření naleznete ZDE. Povinnost je uložena v bodě 4. |
Uvádíte, že povinnost zatím neplatí. Je tedy otázkou, kdo a za jakých podmínek by ji stanovil (stát, zaměstnavatel apod.). Předpokládám však, že reagujete na záměr vlády tuto povinnost zaměstnavatelům stanovit. Nevíme však, jaké by vládou byly stanoveny bližší podmínky (např. home office je jen doporučen, neboť jej není možné nařídit). Proto ve své odpovědi budu vycházet z obecných v současné době platných podmínek.
Respirátory patří mezi osobní ochranné prostředky. Zaměstnavateli ze zákoníku práce (§ 104) vyplývá povinnost poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky, a to v případě, že není možné rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců, která se týkají výkonu práce odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce. Tedy zaměstnavatel je povinen svým zaměstnancům, a nejen jim, poskytnout respirátory, a to třídy FFP3, pouze v případě, že na základě jeho vyhodnocení jimi vykonávané práce, shledal, že její výkon je spojen s rizikem, které nelze odstranit, ani omezit na přijatelnou míru prostředky kolektivní ochrany a použití respirátoru je chrání proti tomuto riziku. V tom případě bude respirátor zaměstnavatelem bezúplatně poskytován zaměstnancům, jejichž práce je spojena s tímto rizikem jako osobní ochranný pracovní prostředek. Zaměstnavatel bude povinen plnit i další povinnosti s tím spojené – údržba respirátorů, jejich likvidace atd., jakož i pravidelné přidělování. Takto poskytované respirátory musí být, mimo jiné, označeny značkou CE (musí splňovat požadavky Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/425 o osobních ochranných prostředcích a o zrušení Směrnice Rady 89/686/EHS).
Poskytování respirátorů, jakož i dalších souvisejících osobních ochranných pracovních prostředků, zaměstnavatelem svým zaměstnancům z důvodu Covidu-19 se týká pouze případů, kdy výkon práce je přímo spojen s rizikem nákazy, např. zdravotníci, sociální pracovníci. V ostatních případech zaměstnavatel může, ale nemusí respirátory zaměstnancům poskytnout (postačí respirátor třídy FFP2 atd.).
Shrnu-li, v současné době v obecné rovině není veřejná vysoká škola povinna svým zaměstnancům poskytovat respirátory z důvodu Covid-19, pokud zaměstnanci neprovádějí pracovní činnost, jejíž součástí je riziko nákazy, např. nějaká laboratorní činnost. Pokud by tomu tak bylo, byla by povinna postupovat podle § 104 zákoníku práce a nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.