Dotaz:
Vztahuje se na žáky, kteří jsou mladiství v oboru lesnictví a mimo jiné musí pracovat s motorovou pilou § 8 odst. 3 nařízení vlády č. 339/2017 Sb. (Zaměstnavatel musí zajistit, aby obsluhou řetězové pily byl pověřen pouze zaměstnanec starší 18 let, který je k uvedené činnosti zdravotně způsobilý), nebo se stačí řídit pouze vyhláškou č. 18/2015 § 5 odst. 4: (4) Zákaz prací mladistvým zaměstnancům se nevztahuje na práce, při nichž se mladiství zaměstnanci připravují na povolání, pokud jsou vykonávány pod soustavným odborným dozorem a organizací práce nebo jinými opatřeními je zajištěna dostatečná ochrana jejich zdraví.
Přijde mi, že se tu legislativa poněkud rozchází.
Odpověď:
Nařízení vlády č. 339/2017 Sb., o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru se týká podmínek vlastního výkonu práce v lese. Vzhledem k tomu, že nikde jinde v legislativě nemáme podmínky práce s motorovou pilou, bylo zde v tomto znění nařízení vlády s ohledem na rizikovost této činnosti příslušné ustanovení oproti předchozí právní úpravě (nařízení vlády č. 28/2002 Sb.) podstatně rozšířeno. Důraz se klade na zamezení používání řetězové pily bez příslušných bezpečnostních a ochranných prvků a zařízení a na požadavek používání osobních ochranných pracovních prostředků. Jak však zdůrazňuji – jedná se o nařízení vlády, které upravuje bezpečnostní podmínky práce v lese.
Zákazy prací mladistvých však máme především v zákoníku práce – v § 244 , § 245 a § 246. Tam také máme zásadu, že se zakazuje zaměstnávat mladistvé zaměstnance pracemi, při nichž jsou vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu nebo při jejichž výkonu by mohli vážně ohrozit bezpečnost a zdraví ostatních zaměstnanců nebo jiných fyzických osob, a to bezpochyby práce s řetězovou pilou je. To znamená, že i kdybychom neměli v § 8 odst. 3 nařízení vlády č. 339/2017 Sb. řečeno, že s řetězovou pilou může pracovat zaměstnanec starší 18 let, stejně by pracovat nemohl – protože jde o práci, při níž jsou zaměstnanci vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu.
Žáci ve škole (tím myslím samozřejmě i žáky v oboru lesnictví) nepracují, proto vyhláška č. 180/2015 Sb., o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích) stanoví v § 5 odst. 4 podmínky, za nichž se mohou mladiství připravovat na práci, která je jinak považována za rizikovou, a pro kterou jsou stanoveny zvláštní bezpečností požadavky jinými předpisy.
Pro žáky v oboru lesnictví v podstatě tato vyhláška říká, že „Zákaz prací mladistvým zaměstnancům se nevztahuje na práce, při nichž se mladiství zaměstnanci připravují na povolání, pokud jsou vykonávány pod soustavným odborným dozorem a organizací práce nebo jinými opatřeními je zajištěna dostatečná ochrana jejich zdraví,
a) zařazené podle odstavce 1 písm. a) jako rizikové pro faktory zátěž teplem, chladem, hluk, vibrace nebo pracovní poloha, pokud lze na podkladě vyhodnocení zdravotních rizik vyloučit, že nedojde k poškození zdraví.“
Práce s motorovou pilou je práce s rizikem vibrací (vztahuje se na ní i nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací), proto je v praxi třeba především vyhodnotit zdravotní rizika práce s konkrétní motorovou pilou (asi hlavně na základě návodu dodaného výrobcem), a poté stanovit bezpečnostní opatření, která budou dodržována při výuce. Zejména je třeba zajistit, že při výuce nebudou žáci pracovat s motorovou pilou bez dozoru.