Dotaz:
Máme zaměstnance, kteří se léčí s určitými zdravotními problémy, kvůli kterým mají problém s použitím standardního přiděleného OOPP (v tomto případě jde konkrétně o obuv, ale může to být i něco dalšího). Instruovali jsme zaměstnankyni, aby při lékařské prohlídce u lékaře PLS odevzdala výpis od svého odborného lékaře a současně požádali lékařku PLS, aby posoudila, zda dotyčná zaměstnankyně může používat standardní OOPP a pokud ne, aby poradila (součást smlouvy o poskytování služeb PLS), jak situaci vyřešit. V tomto konkrétním případě má paní doporučení od svého lékaře, že má nosit obuv na klínku. Jedná se o pracovnici ve skladu, kde si tento typ obuvi neumíme představit. Paní doktorka PLS vydala posudek se závěrem: "zdravotně způsobila s omezením: vlastní obuv". Na naši výtku, že toto nemůžeme akceptovat, následovala odpověď: "paní má doporučení ortopeda, jaká obuv je vhodná, jistě Vám to sama poví, případně se vyptá specialisty, nemyslím, že je potřeba v posudku typ obuvi přesně specifikovat, kromě toho to nevím.". Jak má v takovém případě zaměstnavatel postupovat? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
To mne mrzí, že Vám paní doktorka takto nepomohla. Při zavádění systému pracovnělékařských služeb se všeobecně doufalo, že lékaři poskytující pracovnělékařské služby budou zaměstnavatelům velkou pomocí při rozhodování o opatřeních v oblasti BOZP. Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče) výslovně lékařům ukládá povinnost poradenství při výběru technických, technologických a organizačních opatření a výběru osobních ochranných pracovních prostředků (§ 2 písm. b) bod 5. vyhlášky) a praxe je jiná – škoda.
Navíc posudkový závěr je zjevně neplatný, paní doktorka měla asi stanovit „zdravotně způsobilý s podmínkou“, ale to asi s ní vyjasníte. Tou podmínkou mělo být „speciálně upravená pracovní obuv“.
To, že osobní ochranné pracovní prostředky se musí často přizpůsobovat zdravotním omezením zaměstnanců, není nic nového, to se provádělo vždy i za starých předpisů. Nakonec to vyplývá i z ustanovení § 3 nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. Zde se v § 3 mimo jiné říká, že osobní ochranný prostředek musí být přizpůsoben fyzickým předpokladům zaměstnance a respektovat ergonomické požadavky a zdravotní stav zaměstnance. A to právě není nic jiného než, že když zaměstnanec nemůže běžně vyráběný osobní ochranný prostředek používat, musí mu zaměstnavatel zajistit osobní ochranný prostředek odpovídající jeho zdravotnímu omezení. V praxi se to běžně dělá např. u svářečských kukel, kam se dávají zasadit dioptrické brýle zaměstnance, ale i u obuvi je to také zcela běžné, protože řada zaměstnanců musí mít přímo ortopedickou obuv. Dříve se to dělalo velmi často, i ochranný oděv se upravoval, dnes již to většinou není třeba, protože výběr osobních ochranných pracovních prostředků a zejména ochranných oděvů a obuvi je obrovský, ale přesto se tato potřeba v praxi občas vyskytne.
Z Vašeho dotazu přímo nevyplývá, jakou konkrétní obuv by Vaše zaměstnankyně měla na pracovišti mít. Je však třeba, abyste vzali onu zprávu odborného lékaře ortopéda a v nějaké protetice objednali ušití obuvi, která bude mít Vámi požadované vlastnosti (ochrana před stanovenými riziky) a zároveň bude odpovídat i doporučení ortopéda. K tomu nakonec nepotřebujete ani odborného lékaře ani lékaře pracovnělékařských služeb.