5.1.3
Právo zaměstnance na informace o bezpečnosti a ochranu zdraví při práci
JUDr. Anna Janáková
NahoruPrávo zaměstnance
Zákoník práce v paragrafu, který upravuje práva a povinnosti zaměstnance na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (ust. § 106 odst. 1 ZP) deklaruje základní právo zaměstnance nejen na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale na informace o rizicích jeho práce a na informace o opatřeních na ochranu před jejich působením.
NahoruZaměstnanec má právo na informace o rizicích jeho práce a na
informace o opatřeních na ochranu před jejich působením.
NahoruSmysl poskytování informací o BOZP
Cílem předávání informací o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci ve shora definovaném slova smyslu je vedení zaměstnanců k výkonu bezpečné a zdraví neohrožující práce. Dobře informovaný zaměstnanec se při práci a na pracovišti chová rozumnějším a bezpečnějším způsobem, než zaměstnanec neinformovaný – to je zkušenost prověřená generacemi.
Znalý a informovaný zaměstnanec je platným aktivním prvkem a článkem systému zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Jen takový zaměstnanec může být nositelem práva a povinnosti podílet se na vytváření bezpečného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí, tak jak to předpokládá ust. § 106 odst. 3 zákoníku práce.
Způsoby předávání informací o BOZP
Způsoby poskytování či lépe předávání informací o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci se provádí vícero způsoby, které předpokládá zákoník práce:
NahoruŠkolení
- školením o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (ust. § 103 odst. 2 a 3 zákoníku práce),
NahoruInstruktáž
- poskytnutím informací o rizicích práce zaměstnance a o opatřeních na ochranu před jejich působením ve smyslu ust. § 106 odst. 1, ust. § 103 odst. 1 v závěru a písm. b), f), g), h) téhož odstavce zákoníku práce. Pracovně pro tento způsob poskytování informací používám termín: "instruktáž".
NahoruPokyn
- udílením vhodných pokynů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (ust. § 102 odst. 5 písm. j), § 103 odst. 1 písm. g), § 106 odst. 4 písm. c), § 349 odst. 2 zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, zejména.
…