3.4.1.3
Tvorba technických norem
JUDr. Anna Janáková
Technická normalizace představuje soubor činností, které směřují k vytvoření a stanovení požadavků na technická řešení, která se přijímají formou technických norem. Technická norma je pak dokumentem, který je výsledkem dohody všech, kteří se podíleli na jejím vypracování (včetně procesu připomínkování) a představuje nejvhodnější řešení v době jejího přijetí. Na jejím vypracování se podílejí především zástupci průmyslu, ale i další zájmové skupiny a také stát. Technická normalizace je také zaměřena na spolupráci v evropských normalizačních organizacích. Právní úprava technické normalizace je obsažena v zákoně č. 22/1997 Sb.
NahoruOrgány státní správy na úseku technické normalizace
Orgány státní správy v oblasti technické normalizace jsou podle zákona č. 20/1993 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (je rozpočtovou organizací a je podřízen Ministerstvu průmyslu a obchodu); jejich úkoly obsahuje níže uvedený přehled:
NahoruGarance státu
Tvorbu a vydávání českých technických norem, jejich změny a zrušení v rozsahu vymezeném zákonem č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, zaručuje stát. Ministerstvo průmyslu a obchodu může pověřit právnickou osobu zabezpečováním tvorby a vydáváním českých technických norem, jejich změn a zrušení. O pověření rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě žádosti právnické osoby, přičemž prověřuje její schopnost plnit všechny podmínky stanovené zákonem. Na udělení pověření není právní nárok; vydané pověření je nepřevoditelné. Rozhodnutí o pověření právnické osoby, jakož i zrušení tohoto rozhodnutí zveřejňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ve formě sdělení ve Sbírce zákonů České republiky.
Od 1. září 1997 (viz sdělení Ministerstva průmyslu a obchodu č. 237/1997 Sb., o pověření Českého normalizačního institutu zabezpečováním tvorby a vydáváním českých technických norem) do 31. prosince 2008 byla pověřena zabezpečováním tvorby a vydáváním ČSN státní příspěvková organizace řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu, a to Český normalizační institut.
NahoruÚřad pro technickou normalizaci, metrologii a statní zkušebnictví
Pokud nejsou tvorba a vydávání českých technických norem, jejich změny a zrušení zabezpečeny pověřenou právnickou osobou, zabezpečuje plnění jejích úkolů Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
ÚNMZ zajišťuje tvorbu a vydávání ČSN od 1. ledna 2009 (viz sdělení Ministerstva průmyslu obchodu č. 438/2008 Sb., o zrušení pověření Českého normalizačního institutu, příspěvkové organizace, zabezpečováním tvorby a vydávání českých technických norem). Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví je organizační složkou státu v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
NahoruRada pro technickou normalizaci
Na ÚNMZ byla zřízena Rada pro technickou normalizaci, která působí jako stálý poradní orgány předsedy ÚNMZ. Rada zasedá třikrát do roka a je složena ze zástupců ministerstev a jiných ústředních úřadů, profesních svazů a nezávislých odborníků z oblasti věc, výzkumu a školství. Posuzuje zejména plán normalizační činnosti, způsob rozdělování státního příspěvku na zabezpečení normalizačních úkolů, zaujímá stanoviska k závažným normalizačním problémům a řeší další záležitosti spojené s technikou normalizaci.
NahoruRoční program technické normalizace
ÚNMZ vyhlašuje výzvy k podávání návrhů prioritních oblastí pro řešení úkolů v rámci
Plánu standardizace - Programu rozvoje technické normalizace na každý rok.
Zveřejňuje k tomu formulář – nabídkový list, na jehož základě mohou zájemci podávat své návrhy ( http://www.unmz.cz/urad/vyzva-k-podavani-navrhu-prioritnich-oblasti-pro-reseni-ukolu-v-ramci-planu-standardizace-programu-rozvoje-technicke-normalizace-pro-rok-2013-prtn- ).
V posouzení návrhů nových úkolů sehrává svou roli Rada pro technickou normalizaci, která doporučuje předsedovi ÚNMZ zařazení úkolů k realizaci.
NahoruPlán technické normalizace
Normalizační úkoly, které budou v konkrétním roce realizovány (u nichž došlo se zpracovatelem k dohodě o zpracování úkolu a k dohodě o způsobu financování), se stávají součástí plánu technické normalizace, který se připravuje na každý rok. Návrh plánu posuzuje a doporučuje předsedovi ÚNMZ Rada pro technickou normalizaci. Plán je zveřejňován na webových stránkách ÚNMZ.
NahoruNávrh na zařazení úkolu do plánu technické normalizace
Návrh na zařazení úkolu do plánu technické normalizace může podat kterákoliv osoba. Návrh na zařazení úkolu do plánu musí obsahovat technické a ekonomické zdůvodnění zároveň může obsahovat návrh zpracovatele úkolu.
NahoruTechnické normalizační komise
Jako odborné normalizační orgány s celostátní působností jsou zřízeny technické normalizační komise. Jsou registrovány na ÚNMZ a tento úřad je také metodicky řídí a koordinuje. Technické normalizační komise se zřizují na základě návrhu zainteresovaných zájmových oblastí (průběžně se složení zástupců orgánů, organizací a dalších subjektů doplňuje a aktualizuje). V technických normalizačních komisích probíhá připomínkování a projednávání znění norem s cílem dosažení vzájemně dohodnutého řešení normalizačního řešení.
NahoruSoustava českých technických norem
Soubor všech platných ČSN představuje soustavu českých technických norem. Dle informací zpřístupněných na webových stránkách Úřadu pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví jsou české technické normy representovány:
- ->
původními českými technickými normami, které představují asi 10 % a
- ->
evropskými a mezinárodními normami, které byly "přejaty" do soustavy českých technických norem, čímž se stávají normami českými; tato skupina dnes přestavuje 90 % roční produkce technických norem.
V procesu tvorby technických norem se ruší překonané či "konfliktní" původní české technické normy. Samotná tvorba původních ČSN tvoří v současné tvorbě pouze velmi malou část roční produkce vydávaných nových ČSN, a to pouze 5%.
NahoruProces tvorby technických norem
Proces tvorby českých technických norem můžeme charakterizovat v následujících krocích: