dnes je 19.5.2024

Input:

Typické pracovní úrazy při práci ve zdravotnictví

22.10.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

9.9.2
Typické pracovní úrazy při práci ve zdravotnictví

Zdravotnictví nepatří k odvětvím s nejvyšší pracovní úrazovostí, přesto i u zdravotního personálu dochází při práci k poškozením zdraví, někdy i s trvalými následky. Nejčastěji při polohování pacienta, tj. zvedání pacienta spadlého s lůžka, úpravě lůžka špatně pohyblivého pacienta, úpravě zařízení ke stabilizaci polohy a dalších úkonech. Zvyšuje se počet úrazů, způsobených druhou osobou – buď přímým napadením lékaře, nebo při dopravní nehodě vozidla rychlé záchranné pomoci.

  • -> V noci, zvedal sanitář těžkou pacientku, která spadla s lůžka na zem. Pacientka ve snaze pomoci mu se ho chytila kolem krku a strhla ho tak na sebe. Jakby sanitář náhle stržen dopředu, pocítil silné bolesti v kříži a prasknutí v zádech. Pro silné bolesti nemohl dále pokračovat v práci, proto ráno vyhledal lékařku závodní preventivní péče, která mu vystavila pracovní neschopnost, protože došlo k poškození vazivového ústrojí páteře. Přestože se postupně podrobil různým léčebným procedurám, jeho stav se nezlepšoval a vyústil v přiznání plného invalidního důchodu. Zaměstnavatelem ani zaměstnancem nebylo zjištěno porušení bezpečnostních předpisů, jednalo se o riziko práce.
  • -> Obdobný pracovní úraz utrpěla sanitářka na interním oddělení. Rovněž při noční směně umísťovala pacienta, spadlého s lůžka na zem. Při jeho přemísťování si způsobila pupeční kýlu, která vedla až k její následné trvalé invaliditě.
  • -> Zdravotní sestra ARO prováděla polohování pacienta. Při manipulaci se závažím na pacientově noze spadlo závaží na její pravou ruku a způsobilo jí abrupci článku 4. prstu. Jednalo se o nenadálou poruchu technického zařízení, které bylo průběžně kontrolováno.
  • -> Zdravotní sestra na interním oddělení při polohování pacienta utrpěla distorzi v zápěstí levé ruky. Zaměstnavatelem ani zaměstnancem nebylo zjištěno porušení bezpečnostních předpisů, jednalo se o riziko práce.
  • -> U ošetřovatelky na oddělení chirurgie došlo při polohování pacienta k blokaci krční páteře. Rovněž při polohování pacientky došlo k pracovnímu úrazu zdravotní sestry oddělení interny, a to ke snížení ploténky (kořenový syndrom).
  • -> Zdravotní sestra na oddělení anesteziologie při rychlém pohybu na rovině zavrávorala a upadla na levou stranu těla, přičemž došlo k utržení výběžku loketní kosti
Nahrávám...
Nahrávám...