5.2.1
Úvod do problematiky školení o BOZP
JUDr. Anna Janáková
Související předpisy k zajištění BOZP
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, zejména ust. § 37 odst. 5, § 102, § 103, § 106, § 108 odst. 2 písm. písm. c) bod 3, § 203, 205, 228, 230 až 232, § 274, § 278 a § 280 odst. 1 písm. e), § 287, § 288.
-
Zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, zejména ust. § 31 odst. 17.
-
Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ust. § 21.
-
Nařízení vlády č. 406/2004 Sb. o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu, příloha č. 4 v části A
-
Nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky, příloha.
-
Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ust. § 9.
-
Nařízení vlády č. 1/2008 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, ust. § 11a.
-
Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce č. 85/1978 Sb., o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení, ust. § 13 odst. 1 písm. f).
-
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách některých druzích posudkové péče, ust. § 2 písm. b) bod 12.
-
Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ust. § 4 a § 16.
-
Vyhláška č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci), zejména ust. § 23 a následující.
Charakter poskytování informací BOZP formou školení
NahoruOpatření stanovená v právních a ostatních předpisech
Školení zaměstnanců o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci slouží k poskytování informací o nebezpečích, rizicích práce a o opatřeních proti jejich působení stanovených na národní úrovni a obsažených v předpisech.
V právních předpisech jsou obsažena opatření, která mají obecný charakter (rizika práce, která se podařilo obecně identifikovat a stanovit obecné opatření k jejich odstranění či omezení jejich působení) a také sledují veřejný zájem společnosti na ochraně životů a zdraví zaměstnanců při práci či na zvýšenou ochranu některých skupin zaměstnanců (například žen v souvislosti s těhotenstvím či mateřstvím, a dále mladistvých zaměstnanců).
NahoruObsah informací o BOZP v právních předpisech
Právní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsahují především:
-
práva, povinnosti a odpovědnost zaměstnavatele, zaměstnance (skupin zaměstnanců, jako jsou ženy v souvislosti s těhotenstvím či mateřstvím, zaměstnanci cizího zaměstnavatele atd.) a zástupců zaměstnanců (odborové organizace a zástupce zaměstnanců pro otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci),
-
pravidla chování na pracovišti a při práci, jejichž dodržování je předpokladem výkonu bezpečné práce (jedná se například o požadavky na správné používání osobních ochranných pracovních prostředků, požadavky na bezpečné pracovní postupy, zakázané práce a zakázané manipulace, požadavky na organizaci práce),
-
odborné a zdravotní předpoklady pro výkon některých prací a činností z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (zkoušky topičů nízkotlakých kotelen),
-
bezpečnou organizaci práce a ochranná opatření.
NahoruObsah informací o BOZP v ostatních předpisech
V ostatních předpisech jsou především takové informace, které doplňují nebo naplňují konkrétním řešením či postupy požadavky právních předpisů (jedná se především o některá ustanovení Českých technických norem).
Povinnost zaměstnavatele zajistit školení BOZP
Zákon vyžaduje, aby s požadavky právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byli zaměstnanci seznámeni v rámci školení o těchto předpisech. Zákoník práce ukládá povinnost zaměstnavateli, aby zaměstnancům takové školení zajistil. Organizaci školení zaměstnavatel nestanoví výhradně sám, neboť zákoník práce počítá s účastí zaměstnanců při jejím stanovení.
Projednání organizace školení se zaměstnanci či jejich zástupci
Do organizace školení o právních a ostatních předpisech zajištění BOZP mají možnost také zasáhnout zástupci zaměstnanců. Zákoník práce totiž v ust. § 108 odst. 2 písm. písm. c) bod 3. stanoví, že zaměstnavatel je povinen projednat s:
- odborovou organizací a
- zástupci pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci anebo
- přímo se zaměstnanci
organizaci školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Znamená to, že si obě strany mohou ohledně organizace vyměňovat stanoviska a vysvětlení a najít řešení, kdy budou ve shodě. Zaměstnavatel je povinen zajistit projednání v dostatečném předstihu a vhodným způsobem, aby zaměstnanci (jejich zástupci) mohli na základě jím poskytnutých informací vyjádřit a uplatnit svá stanoviska a zaměstnavatel je mohl vzít v úvahu při rozhodování.
Zaměstnanci (jejich zástupci) mají při projednání:
- ->
právo obdržet na své stanovisko odpověď,
- ->
právo požadovat osobní jednání se zaměstnavatelem na příslušné úrovni řízení podle povahy věci.
Zaměstnavatel, zaměstnanci a zástupci zaměstnanců jsou povinni si poskytovat součinnost a jednat v souladu se svými oprávněnými zájmy (ust. § 278 a § 280 odst. 1 písm. e) zákoníku práce.
Školení a informování o obsahu pracovního poměru
Podle ust. § 37 odst. 5 zákoníku práce platí, že "zaměstnanec musí být při nástupu do práce seznámen s pracovním řádem a s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jež musí při své práci dodržovat. Zaměstnanec musí být také seznámen s kolektivní smlouvou a vnitřními předpisy."
Mohlo by se jevit, že požadavek se seznámení zaměstnanců s předpisy k zajištění BOZP je duplicitní, nejdříve v ust. § 37 odst. 5 ZP a pak v ust. § 103 odst. 2 a 3 ZP. Jedná se však jen o vztah obecné a speciální úpravy. Obecný požadavek na informace o pracovním poměru včetně seznámení s předpisy k zajištění BOZP je specifikován v části zákoníku práce věnující se bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a to tak, že seznámení s předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se provádí školením o těchto předpisech za podmínek stanovených v ust. § 103 odst. 2 a 3 zákoníku práce. K tomu zákoník práce stanoví řadu dalších povinnosti, jako stanovit obsah a četnost školení, případnou periodicitu školení, ověřit znalost školených zaměstnanců a vést dokumentaci o provedených školeních.
Do školení o BOZP lze zařadit jen ty předpisy, které se týkají práce vykonávané zaměstnancem a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána (požadavek ust. § 103 odst. 2 ZP). Pracovní řád, kolektivní smlouva a jiné vnitřní předpisy zaměstnavatele však řeší především otázky pracovněprávní a požadavky…