Dotaz:
Prosím o radu jak mám řešit problém s výpovědí že zdravotních důvodu. U zaměstnavatele jsem byla zaměstnaná 15 měsíců jako pokladní (supermarket), v tomto období se mi projevila artróza levé ruky a bolest se stupňovala, takže jsem se rozhodla ukončit pracovní poměr, zaměstnavatel po mně nevyžadoval výstupní prohlídku a protože došlo k omylu, bylo u výpovědi zapsáno špatné datum a tuto výpověď, kterou jsem podávala, přepsali při evidenci na Úřadu práce. Na ÚP jsem zjistila, že výpověď je podána bez zdravotních důvodů. Na úřad práce jsem dodatečné dodala potvrzení ohledně mého zdravotního stavu, bohužel po informaci z ÚP mi bylo sděleno, že musím dodat výstupní prohlídku. Ale kdo mi ji má teď vystavit, když se zaměstnavatelem už nemám nic společného. Proto se chci zeptat, jak mám postupovat.
Odpověď:
Nyní již nemůžete udělat nic. Z Vašeho dotazu vyplývá, že jste sama dala zaměstnavateli výpověď, protože se u Vás projevila artróza ruky. Artróza ruky je sama o sobě obecná choroba, to nemá žádnou souvislost s výkonem práce, takže bylo správné, že jste podala výpověď bez uvedení důvodu. Z vašeho dotazu mi není jasné, proč jste výpověď přepsali, ale to asi nijak neovlivňuje okamžik skončení pracovního poměru. Uvedení důvodu – např. ze zdravotních důvodů - ve Vaší výpovědi by stejně nic neznamenalo, Váš zdravotní důvod byl obecné povahy, s tím zákon nespojuje žádné právní důsledky.
Zdravotní důvody se při skončení pracovního poměru uvádějí zejména tehdy, když jde o výpověď ze strany zaměstnavatele a jde o následky pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, příp. ohrožení nemocí z povolání. To se jedná o výpověď podle
§ 52 písm. d) zákoníku práce. V takovém případě je nutné uvést výpovědní důvod, protože zaměstnanec pak má právo na odstupné. A také v takových případech zaměstnavatel (ale také ne vždy) vysílá zaměstnance na výstupní prohlídku. V praxi to tak činí zejména tehdy, když zaměstnanec v té době je zároveň vyšetřován na ordinariátu chorob z povolání pro podezření na nemoc z povolání (není ještě rozhodnuto o tom, zda trpí nemocí z povolání). Výstupní prohlídka ale sama o sobě z medicínského hlediska nemá žádnou vypovídací hodnotu, to je pouhá konstatace momentálního zdravotního stavu, také se z ní nevydává ani žádný lékařský posudek.
Dále uvádí zaměstnavatel zdravotní důvody ve výpovědi podle
§ 52 písm. e) zákoníku práce, tj. pro tzv. zdravotní důvody obecné povahy (které nesouvisí s výkonem práce). To se stává, když lékař pracovnělékařské péče vydá zaměstnanci posudek, že není způsobilý dále konat dosavadní práci a zaměstnavatel nemá pro zaměstnance jinou práci. V takovém případě ale nepřísluší odstupné.
Jak jsem ale uvedla úvodem, u Vás se jednalo o výpověď z vaší strany podanou bez nějakého lékařského posudku, pouze na základě toho, že jste se sama rozhodla ukončit pracovní poměr. Po bývalém zaměstnavateli již žádnou prohlídku žádat nemůžete, jediné co je možné, aby Vás sám úřad práce poslal ke svému lékaři, aby zjistil Váš momentální zdravotní stav.