Dotaz:
Zajímalo by mne, kolik může žena v 8 hodinovém pracovním poměru v třísměnném provozu přemístit zboží v kg a kolik může zvedat při nakládce a vykládce zboží též v kg.
Odpověď:
Přemísťování zboží, nakládka a vykládka zboží představuje práci s fyzickou zátěží. Požadavky a hygienické limity fyzické zátěže při práci ruční manipulaci s břemenem stanoví nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, a to v ust. § 28 až § 30. Za ruční manipulaci s břemenem považuje citované nařízení vlády přepravování nebo nošení břemene jedním nebo současně více zaměstnanci včetně jeho zvedání, pokládání, strkání, tahání, posunování nebo přemisťování, při kterém v důsledku vlastností břemene nebo nepříznivých ergonomických podmínek může dojít k poškození páteře zaměstnance nebo onemocnění pohybového aparátu končetin z jednostranné nadměrné zátěže.
Hodnocení zdravotního rizika při ruční manipulaci s břemenem zahrnuje mimo posouzení hmotnosti ručně manipulovaného břemene, kumulativní hmotnosti a vynakládaného energetického výdeje nebo srdeční frekvence i vyhodnocení pracovních podmínek, za kterých k ruční manipulaci dochází (§ 29, odst. 1 citovaného nařízení); měření a vyhodnocení uvedených aspektů se provádí na pracovišti. Předpisy neobsahují limit pro zvedání a manipulaci s břemeny za jednotlivou směnu. Důvodem je, že pracovní činnost v průběhu směn u stejných pracovníků bývá proměnlivá, a to v závislosti na objemu a charakteru výroby, který se v průběhu času mění. Mění se tím i počet břemen i jejich hmotnost v jednotlivých pracovních směnách. Při hodnocení ruční manipulace s břemeny se tak nevychází jen z jednotlivé směny jako takové, ale z průměrné osmihodinové směny za dlouhodobé pracovní období. V platném nařízení vlády je tak zakotven průměrný hygienický limit za průměrnou osmihodinovou směnu, který pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně ženou je 6 500 kg (podle § 29, odst. 5 citovaného nařízení vlády). Z uvedeného vyplývá, že pokud žena při zvedání a manipulaci s břemeny za jednu osmihodinovou pracovní směnu náhodně dosáhne celkové hmotnosti břemen nad 6 500 kg, neznamená to, že překročila uvedený hygienický limit. Ten by byl překročen pouze za podmínky, že by to prokázal výsledek autorizovaného měření a hodnocení kumulativní hmotnosti ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně za delší pracovní období.
Kromě měření a hodnocení kumulativní hmotnosti přenášených břemen se také měří a hodnotí jednotlivá břemena, a to v závislosti na frekvenci jejich zvedání a manipulaci v průměrné osmihodinové směně. Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení je 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene ženou 3 kg (podle § 29, odst. 4 citovaného nařízení vlády). Přitom, občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut v průměrné osmihodinové směně, časté zvedání a přenášení břemene přesahuje souhrnně 30 minut v průměrné osmihodinové směně. Uvedená celková doba přenášení a zvedání břemene v průměrné osmihodinové směně je průměrným hygienickým limitem (podle § 29, odst. 6 citovaného nařízení vlády).
Jde-li o práci ve směně delší než osmihodinové, odpovídá hodnota navýšení průměrného hygienického limitu v procentech skutečné době výkonu práce; u směny dvanáctihodinové nesmí být průměrný hygienický limit při ruční manipulaci s břemenem navýšen o více než 20 %. Procentuální navýšení průměrného hygienického limitu je posuzováno vždy v závislosti na konkrétní délce směny a činí 5 % za každou hodinu nad osmihodinovou směnu (podle § 29, odst. 10 citovaného nařízení vlády).
Měření v oboru fyziologie a psychologie práce, včetně měření a hodnocení ruční manipulace s břemeny, může podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví (§ 83a), realizovat pouze osoba odborně způsobilá, která má osvědčení o autorizaci.