dnes je 29.3.2024

Input:

Zvládání trémy

20.12.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.3.1.9
Zvládání trémy

PhDr. Vladimír Janák

Každý člověk je před veřejným vystoupením trochu nervózní. Někdo více, někdo méně. Tréma je přirozená a určitá míra nervozity dokonce prospěšná. Je přirozeným projevem mobilizace organismu: srdce tepe rychleji, svaly dokonce i hlasivek jsou v mírném napětí, prožíváme něco jako předstartovní stav. Na jeho zvládání existuje řada psychologických technik, relaxačních a sofronizačních cvičení, které však překračují svým zaměřením obsah této příručky. Omezíme se proto jen na několik praktických rad, jak zvládat trému.

  • Dobře se připravte.

Budete-li věnovat přípravě dostatečný čas (viz kapitola 3.1.3.), získáte sebejistotu. Je třeba mít v hlavě čisto a pocit, že jste pro přípravu udělali vše nezbytné: utřídili informace, ujasnili si prostředky a formy prezentace. Zkusili si pár prvních vět a měli připravenu osnovu. Pak si můžete klidně vydechnout, jste připraveni.

  • Uvolněte se.

Nedovolte adrenalinu vyvolat přílišné svalové napětí. Někdo jde den před vystoupením na procházku, někdo si zase zacvičí, jiný se uklidňuje četbou či sledováním TV seriálu. Bezprostředně před vystoupením je však třeba uvolnit svalové napětí pohybem. Proběhněte se třeba po schodech. Protřepte trochu ruce a jde se na věc!

  • Dýchejte.

  • Naučte se úplnému dýchání. Začíná se vždy výdechem, od vrchní části plic (klíčků) stlačujeme vzduch postupně dolů. Vytlačujeme postupně " celý balón vzduchu" až nakonec stažením břicha (spíše bránice) vyfoukneme zbytek vzduchu. Pak naopak od spodu vydutím břicha (resp. snížením bránice) začneme postupně vzduchem od spodu naplňovat plíce až po klíčky. Stačí jeden úplný výdech a nádech a už je znát uklidňující efekt. Podívejte se třeba na profesionální

Nahrávám...
Nahrávám...