Dotaz:
Naše pracovnice byla na sociálním šetření v rodině pěstounů. Při procházení do domu přes dvůr na ni zaútočil jeden ze psů a zakousl se do bundy. V důsledku toho došlo k roztržení a znehodnocení zimní bundy. Má zaměstnankyně nárok na nějakou kompenzaci?
Odpověď:
Je nesporné, že pracovnici byla způsobena škoda a že může požadovat její odškodnění. Vzhledem k tomu, že ke škodě došlo pravděpodobně (usuzuji z dotazu) na pracovní cestě, na kterou byla vyslána svým zaměstnavatelem, tedy v přímé souvislosti s plnění pracovních úkolů – viz § 273 odst. 1 zákoníku práce., jedná se o škodu, kterou by měl zaměstnavatel odškodnit podle § 265 odst. 1 zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu, která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům.
Jedná se o obecné ustanovení, podle kterého je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu, která zaměstnancům vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, jestliže příčinou škody bylo porušení právních povinností nebo jednání proti dobrým mravům. Okolnost, zda právní povinnost porušil nebo jednal proti dobrým mravům zaměstnavatel, zaměstnanec jednající jeho jménem nebo jiná osoba bez jakéhokoli vztahu k zaměstnavateli, zde není významná. Rozhodující je, že ke škodě došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, jinak a nepřesně řečeno, zda byla škoda způsobená v zaměstnání, v práci.
Za vlastní škodu však odpovídá vlastník psa podle § 2933 nového občasnkého zákoníku: Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.
Je však třeba, aby pracovnice vzniklou škodu skutečně prokázala, nevím, zda bude zaměstnavateli stačit pouze uvedené oznámení. Zpravidla se vyžadují důkazy svědkem nebo fotografií, a pokud takové nejsou, pak se doporučuje v případě napadení zvířetem zavolat Policii, aby situaci zdokumentovala.