Každý zaměstnavatel je povinen podle zákona 262/2006 Sb. zákoník práce (dále ZP) zajistit při práci bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců a fyzických osob zdržujících se s jeho vědomím na jeho pracovištích (exkurze, dodavatelé, zákazníci, zaměstnanci jiných zaměstnavatelů). Za tím účelem má vyhodnotit rizika a přijmout opatření pro jejich minimalizaci.
Jedním z opatření je seznámit zaměstnance s riziky. To zaměstnavatel provádí formou školení a ověření znalostí, ale i upozorněním na vlastním místě rizika.
Zákon č. 309/2006 Sb., který navazuje na zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v § 6 ukládá zaměstnavateli povinnost umístit bezpečnostní značky a značení a zavést informační signály na všech pracovištích, kde jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví. Značení, značky a signály mohou být obrazové, zvukové nebo světelné. Zaměstnanci musí být seznámeni s jejich významem a instruováni o reakci na ně. Je nutné dodat, že bezpečnostní značení musí být rozpoznatelné a že nenahrazuje ochranná zařízení.
Bezpečnostní barvy
Použití bezpečnostních barev, mezinárodně stanovených, umožňuje sdělovat bezpečnostní informace bez použití slov, což je zvlášť významné pro stále rostoucí mezinárodní obchod a cestování.
Rozeznáváme následující základní bezpečnostní barvy:
červená s významem zákaz,
modrá znamená příkaz,
žlutá je výstraha,
zelená znamená bezpečí
K nim přísluší barvy kontrastní. K červené, modré a zelené bílá, ke žluté černá.
Bezpečnostní barva střídající se s kontrastní barvou v pruzích se používá v kombinaci:
červená-bílá jako vymezení prostoru, kam je vstup zakázán (červenobílá páska nebo dřevěné zábrany u výkopů, jako vymezení prostoru nad kterým se pracuje, kam se shazuje materiál apod.),
žluto-černá upozorňující na nebezpečí, zpravidla střetu s překážkou nebo pádu (označení zúžených nebo snížených profilů, nezabezpečené okraje ramp, přejíždějící části strojů, atd.)
Barevné značení se používá i v jiných případech.
Pro označení plynů v tlakových lahvích, pro označení média v potrubí jsou k jednotlivým látkám přiřazeny barvy. Na potrubí se značky umísťují v účelných odstupech a na místech nebezpečných (armatury, spoje).
V elektrotechnice jsou barvy nebo barevné kombinace přiřazeny k jednotlivým druhům vodičů (vyhrazená barva zelenožlutá pro ochranné vodiče, která nesmí být použita pro jiný účel).
Bezpečnostní značení
Bezpečnostní značení se provádí převážně pruhy se žlutočernou kombinací. Používá se přímo na ohrožující překážce (zúžené nebo snížené vjezdy a výjezdy, sloupy, okraje vrat) nebo na omezující hraně, kde hrozí pád (nakládací rampa, schody, otvory v podlahách).
Žluto-černé šikmé pruhy na okrajích vjezdů je opticky zužují, nutí vjíždějící k větší pozornosti a tím snižují riziko střetu se sloupkem (stěnou) brány.
Šikmé pruhy se dělají se sklonem asi 45o, žlutá barva musí pokrývat minimálně 50 % plochy značení.
Vodorovným značením na podlaze, které je rovněž bezpečnostním značením, se vymezují plochy pro skladování, vnitrozávodní komunikace, parkovací plochy. To se provádí bílou nebo žlutou čarou o šířce 100 – 125 mm (viz čl. 4.3.3 ČSN 26 9630). Odlišení může být provedeno i jiným způsobem (rozdílná barva podlahy, různý povrch apod.)
Bezpečnostní značky
Bezpečnostní značky vyjadřují obecně srozumitelné bezpečnostní sdělení. Je dáno barvou, tvarem značky a grafickým symbolem (piktogramem). Bezpečnostní informace může být upřesněna slovním sdělením.
Rozeznáváme značky
Zákazové – jsou kruhové, zleva do prava šikmo přeškrtnuté, okraj a přeškrtnutí je červené, uvnitř je bílé pole s černým grafickým symbolem zakázaného jednání.
Výstražné – tvoří je trojúhelník postavený na základnu s černým okrajem a grafickým symbolem ve žlutém poli. Obecným grafickým znakem pro varování před nebezpečím je vykřičník, jinak grafický symbol specifikuje konkrétní nebezpečí (požár, radioaktivní látky, elektřina, pád, …)
Příkazové – jsou kruhové, modré s bílým grafickým symbolem, který konkretizuje příkaz (nošení ochrany hlavy, rukou, ochranného pracovního oděvu, směr pohybu,…).
Bezpečí – podávají informace, jak dosáhnout bezpečí. Jsou obdélníkové nebo čtvercové se zelenou plochou na které je bílá grafická značka (šipka směru úniku, místo první pomoci, telefon).
Požární – upozorňují, kde se nacházejí prostředky požární ochrany Tvoří je čtvercová nebo obdélníková značka červené barvy s bílým grafickým symbolem.
Případné doplňující sdělení nesmí být přímo ve značce, ale pouze na čtvercové nebo obdélníkové doplňkové tabulce. Bezpečnostní značka spolu s doplňkovým textem tvoří bezpečnostní tabulku.
Bezpečnostní tabulky mohou být
Jednoduché
- se svislou úpravou,
- s vodorovnou úpravou.
Kombinované
- dvojité,
- trojité,
- s rozsáhlejším sdělením.
Příklady bezpečnostních značek i s nimi použitých bezpečnostních nápisů jsou uvedeny v příloze NB ČSN ISO 3864.
Provedení tabulky je dáno ČSN ISO 3864-1, její velikost záleží na vzdálenosti, ze které má být rozeznatelná. Podle zásad uvedených v normě je možné vytvářet i atypické tabulky, respektující místní podmínky.
Umisťování bezpečnostních značek
Volba bezpečnostních značek a jejich umístění je záležitostí zaměstnavatele. Jen v některých případech bezpečnostní předpisy požadují umístění konkrétní značky.
Bezpečnostní značky a tabulky se umísťují tak, aby jejich účinnost nebyla ovlivněna nesprávnou volbou, nedostatečnou údržbou, přítomností jiných značek nebo zdrojů světla.
Je proto třeba:
- omezit umístění většího počtu značek vedle sebe,
- neumísťovat světelné značky v blízkosti jiného podobného zdroje světla,
- nepoužívat současně dvě a více světelných značek odlišného významu (možná záměna),
- kontrolovat funkčnost světelných značek před uvedením do provozu i dále v pravidelných intervalech.
Při snížené viditelnosti musí značky vydávat světlo, být osvětleny, nebo zhotoveny z fotoluminiscenčního nebo reflexního materiálu.
Značky se umísťují ve vhodné výšce a poloze přiměřené zornému poli zaměstnanců, na snadno dostupném a viditelném místě s přihlédnutím k místním podmínkám.
Značka z fotoluminiscenčního materiálu pro označení únikové cesty a nouzového východu musí být instalována na povrchu vnitřní komunikace nebo těsně nad ní.
Značky pro únik a evakuaci osob a značky překážek na evakuačních cestách musí být viditelné i při přerušení dodávky energie po dobu nezbytně nutnou pro bezpečné opuštění objektu.
Značky musí být udržovány, aby byl zachován původní vzhled, nebo musí být vyměněny. Pominul-li důvod umístění značky, musí být neprodleně odstraněna.
Signály
Signály mohou být světelné, zvukové, hlasové a dávané rukou.
Světelné a zvukové signály svým spuštěním udávají zahájení a ukončení činnosti (zavírání a otevírání dálkově ovládaných vrat, spuštění nepřehledného stroje nebo linky apod.). Při vyšším stupni nebezpečí nebo nutnosti zásahu se používá světelný signál přerušovaný.
Zvukové signály musí být rozlišitelné od jiných zvukových signálů a okolního hluku, nesmí nadměrně obtěžovat hlukem nebo dokonce působit bolest. Proměnná frekvence zvuku se použije pro signalizaci vyšší úrovně nebezpečí. Signál pro opuštění prostoru je nepřerušovaný.
Hlasové signály musí být v jazyce, kterému příjemce signálu rozumí, pomocí krátkých a jednoduchých slov nebo vět, musí být dostatečně hlasité.
Signály dávané rukou musí být přesné, jednoduché, nezaměnitelné. Signalista stojí čelem k příjemci mimo ohrožený prostor. Musí být vybaven rozlišovacími prvky (přilba, vesta, rukávce, pásky na rukou nebo praporky).
Pokud příjemce signálu pochybuje o bezpečném provedení příkazu, je povinen přerušit řízený úkon a požádat o nový signál.