dnes je 28.5.2024

Input:

Poškození zdraví z přetížení

11.5.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.3.6.5
Poškození zdraví z přetížení

doc. MUDr. Milan Tuček, CSc.

Nemoci končetin

Nemoci šlach, šlachových pochev, úponů, svalů, kloubů, periferních nervů končetin, tíhových váčků z tlaku a poškození menisků vznikající při práci vkleče a v podřepu jsou vyvolána dlouhodobou, nadměrnou a jednostrannou zátěží končetin

Onemocnění se nejčastěji vyskytují u horníků, u dělníků při výrobě kovů, kovodělných nebo nekovových minerálních výrobků, ve stavebnictví, v sklářském, textilním a v potravinářském průmyslu a často i u pracovníků v zemědělství. Některá onemocnění mohou vzniknout i po několika dnech nebo týdnech rizikové práce (například zánět šlachy, syndrom karpálního tunelu), zejména u nově přijatých zaměstnanců.

Záněty šlach

Záněty šlach se vyskytují častěji u žen při pracích ve vnucených polohách horních končetin spojených s nadměrným opakováním rychlých a nezvyklých pohybů prstů a zápěstí bez dostatečných oddechových přestávek. Často bývají postiženy šlachy zápěstí a palce u dojiček, čalouníků, švadlen, vazačů knih a koberců. Mohou onemocnět také někteří hudebníci v důsledku dlouhodobého držení paží od trupu (pianista, bubeník).

Tenisový loket

Mezi nejčastější profesionální nemoci šlachových úponů se řadí onemocnění v oblasti

Nahrávám...
Nahrávám...