dnes je 28.9.2022

Input:

Pracovnělékařské prohlídky u pracovníků v gastronomii

16.2.2014, , Zdroj: BOZPprofi (www.bozpprofi.cz)

Dotaz:

Musí pracovníci gastronomie (závodní jídelny soudu) chodit na pracovnělékařské prohlídky jednou za dva roky k závodnímu lékaři nebo mohou ke svému obvodnímu? Jsou v první kategorii a jejich obvodní o nich "všechno ví".

Odpověď:

Ve smyslu ust. § 19 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, jsou pracovníci gastronomie osobami vykonávající činnosti epidemiologicky závažné. Pro pracovníky vykonávající tyto

Nahrávám...
Nahrávám...